Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Setari conectare internet

  1. #1
    Data înscrierii
    24.11.2012
    Posturi
    12

    Setari conectare internet

    Buna ziua , sunt pensionar, de profesie inginer chimist si am o mare problema . Persoana care se ocupa de PC-ul meu este plecata din tara si eu am fost nevoit sa-mi reinstalez Windowsul xp sp3 .Totul a decurs bine dar nu pot restabili legatura la internet ( eu primesc semnalul pe cablu UPC , impreuna cu semnalul de televiziune , prin intermediul unui modem Technicolor TC7200 ).
    Va rog sa-mi spuneti pas cu pas tot ce trebuie sa fac pentru a ma conecta la internet ,PC-ul meu este Dell GX 270.
    Din Control panel , dau clic pe Network Connections si apare Local Area Connection , de unde imi apare sigla cu cele doua monitoare cu un x rosu , si apare scris " A Network Cable is Unplungged ".Tinand cont ca eu am cunostinte modeste in acest domeniu ,va rog foarte mult sa-mi spuneti in amanuntime , pas cu pas ce trebuie sa fac .
    Va multumesc pentru intelegere si bunavointa .
    Cu deosebita stima .

    Mircea S
    Adresa mea este : mirceasida@yahoo.com

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Daca iti apare X cu rosu si cablu retea este bagat in pc inseamna ca nu ai instalat driverul de retea ,,,ia de aici driverul http://www.dell.com/support/home/us/...-gx270/drivers si alege la Operating System > MS Windows XP
    Dupa aia daca ai userul si parola de la UPC.ia de aici setarile direct de la Microsoft;

    1.Click Start, click Control Panel, and then double-click Network and Internet Connections.
    2.Click Network Connections, and then click Create a new connection in the Network Tasks pane.
    3.After the Network Connection Wizard starts, click Next.
    4.Click Connect to the Internet, and then click Next.
    5.Click Set up my connection manually, and then click Next.
    6.Click either Connect using a broadband connection that requires a user name and password or Connect using a broadband connection that is always on.
    7.Type the Internet service provider (ISP) name that your ISP provided, and then click Next.
    8.Type the user name that the ISP provided.
    9.Type the password that the ISP provided.
    10.Type the password one more time to confirm it, and then click Next.
    11.Click Add a shortcut to this connection to my desktop.
    12.Click Finish to complete the wizard
    .


    Normal ar fi sa chemi pe cei de la UPC sa faca anumite setari la modem si sa introduca acele parole.( in cazul cand nu le ai ), sa stii ca nu este atat de simplu daca nu ai mai facut aceasta treaba pana acum

    Succes ...

    scuze deoarece nu am putut sa iti raspund mai repede dar am avut si alte treburi ...

  3. #3
    Data înscrierii
    24.11.2012
    Posturi
    12
    Buna seara , datorita dumneavoastra am reusit !!! . Va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat unui batran pensionar .
    Va doresc sa aveti parte in viata de tot ce va doriti .
    Cu deosebita stima .

    Mircea S

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Sunt curios cum ati rezolvat problema ,daca sunteti amabil imi explicati si mie deoarece am si eu un modem aceiasi marca si nu reusesc sa il configurez pentru UPC .am sunat la ei da sunt ocupati .m-au programat saptamana viitoare ...

  5. #5
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Urmareste cu atentie ce am postat eu si vei reusi ...

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro