De ce romanul de rand nu vede nimic altceva in afara de Volkswagen?


Ca aveam o parere deloc buna despre masinile Volkswagen, cred ca deja am demonstrat asta in repetate randuri. Si, din pacate, nemtii de la VW par a nu se indrepta catre o directie foarte buna in ceea ce priveste fiabilitatea. Cu toate astea, romanul legat la ochi vede in marca Volkswagen un fel de Mecca perfectiunii in materie de condus. Nimic mai eronat. Volkswagen, o marca perceputa prost Pana la Volkswagen Golf 4 inclusiv, automobilele realizate de grupul VAG erau fabricate ceva mai... diferit. Cine spune ca intalneste aceeasi calitate la masinile fabricate in Germania, Slovacia, Spania, China, Ungaria sau Rusia, tari in care se construiesc diferite modele VAG, habar nu are ce vorbeste. Atunci cand Volkswagen fabrica si asambla masinile in Germania, acestea ieseau bine facute, de o calitate superioara, cu motorizari special realizate cu gandul la consumator si la longevitate. Acum insa, si la Volkswagen, ca in orice alt domeniu, totul a devenit o afacere care se bucura de un ritm mult prea alert ce pune satisfactia clientilor pe un loc secundar. Din pacate, in Romania, imaginea de "masina germana" a ramas cam aceeasi care s-a nascut in 1990. Cine avea masina germana, era Dumnezeu. Si acum este cam la fel, insa doar cu sigla. Si pentru ca masina germana inseamna de fapt Mercedes, BMW sau Audi, marci la care nu are omul de rand acces, aceasta impresie conform careia daca ai masina germana esti un mic Guru la tine in cartier, s-a extrapolat la Opel si Volkswagen. Nu vorbim aici de Opel, pentru ca sunt prea mici fata de Volkswagen si nu fac uriasele gafe precum ei. Asa ca, acum, romanul ala mort de foame care sta la bloc, eventual undeva in Militari la 2 camere, care isi face concediul la Costinesti sau la Bulgari ca sa-si umple farfuria cu tot ce nu poate manca, vede in marca Volkswagen chintesenta raiului pe pamant. Nu are bani de Mercedes, dar cumpara un Volkswagen, ca "e mai bun", e tot german, e de calitate, a vazut el ca aia smecherii au asa ceva... Insa, Volkswagen nu este absolut nimic altceva decat ceea ce-i spune si numele: masina poporului. Astazi, mai mult ca niciodata. Este o masina cu cel mai bun marketing din lume, dar si cel mai ieftin, de fapt... gratis. In Romania, masinile Volkswagen, noi sau second-hand, se vand singure. Atunci cand un cetatean contribuabil isi cauta o masina, inainte verifica ofertele Volkswagen, dupa care se uita si la altii, de coreeni nu a auzit, de japonezi... ce sunt aia? Marketingul acestei marci populare se face de la sine, tocmai printr-o falsa imagine de masina buna. Iesi in scara blocului si vezi imediat vreo 5-6 sigle VW cum iti zambesc din parcare. Asa ca tu, roman nu foarte inteligent ce esti, te gandesti ca vrei si tu asa ceva, sa fii mai smecher ca ala cu Golf, tu vrei un Passat... Si ti-l cumperi.



Masina poporului azi, mai mult ca niciodata Intreaba-l pe orice posesor de Golf Mk4 daca a avut vreodata probleme serioase cu masina. Niciodata. Motoarele alea 1.9 TDI magice, chiar si cele pe benzina, poate ceva mai lacome la benzina, poate mai lenese, dar merg si in ziua de azi ca vacile fara sa aiba nicio problema. Plimba-te dupa aia prin cartier si intreaba-l pe unul cu vreun TDI modern sau un TSI daca a avut probleme... Razi in sec si pleci mai departe, pentru ca nu mai exista in ziua de azi masini VW fara probleme. Mai devreme sau mai tarziu, acestea apar. Volkswagen este azi masina poporului mai mult ca niciodata din mai multe motive. Pentru ca are o viata incredibil de scurta. Un lucru cu care insa occidentalii s-au obisnuit, nu si noi, romanii. Noi ne legam la cap cu un credit ca sa platim un Golf nou-nout pe care il achitam peste vreo 7 ani, traind mereu cu speranta ca nu ne va crea probleme toata viata. Asa gandim noi, romanii, care mereu vrem sa primim mai mult de banii pe care i-am dat. In Germania insa, atunci cand o masina devine deja veche de 2-4 ani sau atinge vreun numar mare de kilometri, de peste 150.000 sa zicem, aceasta e vanduta instantaneu de parca ar fi un rebut. Noi, romanii, o importam cu kilometrii dati inapoi si ni se pare noua. Dupa care, peste 6 luni, ne miram ca am ramas cu lantul in mana. Repet: faptul ca masinile sunt special gandite, dezvoltate si fabricate ca sa se strice dupa perioada de garantie este o realitate dovedita stiintific, cel putin in cazul Volkswagen. Pentru ca asta inseamna economie, flux de materii prime, circuitul banilor in natura. Problema este ca strainii s-au obisnuit imediat si scapa de masinile aflate la sfarsitul vietii, chiar daca sunt doar de 2-3 ani vechime, in timp ce romanul viseaza sa tina aceeasi masina un deceniu. Aici este de fapt problema, la asteptarile pe care le are romanul, ca asa stie el din vechi strabuni, ca Volkswagen sunt masini pe viata... Nimic mai hilar. Garantia tine cat masina Nu ma mai refer aici la cazul personal, cand, la 30.000 de kilometri, cum a iesit Volkswagenul Polo 1.2 TSI din garantie, am dat 1700 de lei ca sa schimb distributia. Nu mai repet ca spuneti ca am eu ceva cu marca asta. De fapt, chiar am! Pentru ca in curand urmeaza alt lant, atat de bun este motorul asta. Ci va voi spune de sutele de cazuri discutate pe forumurile dedicate marcii. De masini din toata gama, de la Golf, Jetta, Tiguan, Passat sau Touareg, care s-au stricat grav in primele 6 luni de cand s-a terminat garantia. Nu ma intrebati ce geniu ar merita un Nobel pentru a ticluii momentul exact cand sa se termine garantia, ca i-as strange mana. Dar cum naiba se face ca, ai iesit din garantie, te bucuri ca ai facut doar revizii pana atunci, dupa care, injectoare schimbate, turbine care curg, senzori care cedeaza, electronica dubioasa sau lanturi care se zbenguie prin motor mai ceva ca zarurile pe masa de table... Daca cineva, in ziua de azi, imi spune ca masinile sunt facute sa te tina 10 ani, ii dau bani de taxi sa se plimbe si sa ma caute mai tarziu. In ziua de azi, producatorii de volum, asa cum este si Volkswagen, face masini special gandite sa tina foarte putin. Daca intr-o tara civilizata asta e ceva normal ce face parte din ciclul firesc al economiei, noi, romanii ceva mai amarati, consideram ca daca tot am dat un ban pe o masina noua, sa nu avem probleme grave, macar 150.000 de kilometri. Cerem prea mult? Nu cred... Nu mai aduc aminte de micile stelute din contractul de vanzare-cumparare sau cel de leasing. Atat iti trebuie, sa uiti sa pui o virgula la prima revizie de 10.000 de kilometri ca iti iei adio de la garantie. Atat iti trebuie, sa nu bifezi optiunea de 450 de Euro pentru garantie extinsa, ca baietii de la receptie service atat asteapta sa-ti zica: Told yaaaaaaaa, zgarcitule!

Daca va intereseaza articolul dati click pe titlu