Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Facebook este o capcană

  1. #1
    Data īnscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289

    Facebook este o capcană

    De luat aminte: chiar dacă lucrurile sīnt prezentate dramatic, adevărul este acolo referitor la bazele de date personale ale fiecăruia donate gratuit către Facebook. Īn Statele Unite, prima dată, apoi īn Marea Britanie şi Germania au fost primele cazuri de răpire, violuri şi trafic de organe īn care s-a putut face asocierea dintre atacatori şi victime avīnd ca element comun Facebook. Īn cazul traficului de organe, „comanda” s-a făcut dintr-o ţară străină ţării din care „donatorul” sau victima a fost „selectată” pe baza datelor puse pe Facebook şi care corespundeau cererilor de piaţă. Acest sistem nu a fost creat doar pentru plăcerea dvs. Numai cei naivi pot crede asta! Īn spatele FACEBOOK se află o imensă afacere, pentru care materia primă o constituie chiar viaţa dvs.! Mesajul care urmează este un avertisment referitor la FACEBOOK. Este bine să fiţi īn cunoştinţă de cauză.

    FACEBOOK este cea mai mare reţea de „socializare” din lume, avīnd peste 900 de milioane (īn anul 2011, peste 700 de milioane) de utilizatori īnregistraţi. Peste tot se tinde ca FACEBOOK să fie utilizat conform legilor locale ale fiecărei ţări, or, īn realitate, FACEBOOK este o societate californiană care funcţionează după legislaţia Californiei. Aceasta īnseamnă că tot ceea ce dvs. plasaţi pe FACEBOOK va fi arhivat īn mod LEGAL īntr-o bază de date enormă (fotografii, clipuri, conversaţii, discuţii, documente, texte etc.) şi păstrat acolo chiar dacă dvs. le ştergeţi! Şi, īncă o dată, procedīnd astfel, FACEBOOK este īn perfectă legalitate! De altfel, toţi utilizatorii FACEBOOK şi-au dat acordul pentru ca datele lor personale să fie īnregistrate, conservate şi utilizate īn orice scop. Vă surprinde? Şi dvs., īnainte de a utiliza FACEBOOK, vi se cere un click pe „accept condiţiile”, şi de obicei nu le citiţi cu atenţie

    Este ştiut că FACEBOOK este un site gratuit. Mă veţi īntreba: de unde ia FACEBOOK banii pe care īi consumă pentru remunerarea celor angajaţi sau a colaboratorilor, pentru plata brevetelor pe care le īnregistrează etc.? Răspunsul este simplu: actualmente, un număr foarte mare de firme cumpără dreptul de a consulta arhivele FACEBOOK, de unde pot obţine date care īi interesează. Chiar şi serviciile de apărare sau poliţia apelează la această arhivă īn cursul anchetelor pe care le īntreprind. Fiţi atenţi! Greşelile dvs. din tinereţe nu trebuie să devină imposibil de şters! Evitaţi orice fel de poze compromiţătoare (cu alcool, ţigarete, droguri, fotografii tendenţioase, intime, vulgare etc.), insulte (căci acestea pot servi ca probe īn justiţie), informaţii/date personale sau private, chiar īn relaţiile cu prieteni apropiaţi… „Prietenii de azi pot deveni duşmanii de mīine”. Şi toate acestea sīnt valabile şi pentru documente ale prietenilor: mulţi adolescenţi pun pe FACEBOOK poze de-ale prietenilor īn ideea că aceştia nu vor fi deranjaţi, chiar dacă unii sīnt minori şi ar avea nevoie de acordul părinţilor… Cereţi totdeauna consimţămīntul persoanei a cărei poză o postaţi pe FACEBOOK. Nimeni nu poate invoca necunoaşterea legii, nu puteţi spune īn instanţă „Nu am ştiut”! Īn concluzie, folosiţi cum doriţi aceste informaţii. Cel puţin sīnteţi prevenit(ă)! De altfel, se poate pune şi īntrebarea de principiu īn legătură cu FACEBOOK: la ce foloseşte o asemenea exhibare a vieţii private?

    http://www.ziartricolorul.ro/facebook-este-o-capcana/

  2. #2
    Data īnscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677
    eu personal pe data de 17 noiembrie mi-am inchis sters definitiv contul de facebook
    cu toate ca aveam 1200 prieteni si 149 followed ...
    cu toate acestea dezgustat de propaganda electorala ( puie ponta) de pe toate canalele posibile si multe alte adjective la adresa contra candidatului iohannis
    am hotarat ca nu ma pot balacii in aceiasi cocina cu toti ( eu neavand treaba cu cei 2 candidati, SUNT regalist comvins)
    acestea + comercializarea excesiva a "facebuci"+ violare intimitati personale ma determinat sa "dispar" din retea......
    spor la facebuci eu sunt pe G+

  3. #3
    Data īnscrierii
    23.07.2020
    Posturi
    6
    Cata dreptate aveai si atunci. Eu il mai folosesc pentru anunturi, dar sper sa ma pot debarasa si eu cat de curand.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro