Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Construire generator eolian

  1. #1
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198

    Construire generator eolian

    Buna ziua as vrea sa fac un generator eolian am magneti neodimi de dimensiuni 40x20x10, putere de 20 kg, 12-buc rotorul o am deja facut problema e cu statorul nu stiu cam ce sarma sa folosesc pentru bobine si cam cate bobine miar trebui pentru acei 12-magneti si bobinele cam cate spire ar trebuii sa aiba casa pot sa schot din el cam 500w casa pot incarca 2-acumlatori de auto va multumesc

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Sunt multe tutoriale cu constructia acestor eoliene pe yutube,poate ceva idei ei de pe acolo ...

  3. #3
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    buna ziua stiu dar ma gandeam ca cineva ma poate ajuta in legatura cu statorul cu bobinele cum sa le fac si legaturile la bobine cum sa-l fac sa fie bun functional multumesc

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Sincer este cam complicat ...aici intervin mai multi factori ...

  5. #5
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    stiu dar la 12-magneti cate bobine ar trebui si cam cate spire sa aiba bobinele casa pot sa scot din el cam 12v daca a maifacut cineva asa ceva va rog o sugestie sau ceva idei

  6. #6
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Fara niste calcule nu se poate spune ,aici este vorba de mai multi factori ,diametrul sirmei, marimea bobinelor ,calculul numerelor de spire ,turatia cu care se va invirti eoliana are un rol important in scoaterea tensiuniei in volti,de facut asa ceva nu am incercat sa fac niciodata ,deci cam complicat ....

  7. #7
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    eu am sirma de 1,25mm si mam gindit cam la 50-70 spire pe bobine dar ca am numai 12-magneti cam cite bobine miar trebui la acei 12-magneti si diametrul bobinelor partea din mijlocul bobinelor lear face cam asa 20x40, si grosimea 1-cm sau 2-cm depinde de magneti cum o pun 6-intro parte 6-in celalalt parte sau toate intro singura parte, daca asi pune pe toate intro singura parte atunci grosimea bobinelor 1-cm, dar daca pe ambele parti atuncs grosimea bobinelor 2-cm dupa parerea mea dar sar putea sa gresasc, si turatia nustiu ce sa zic fiindca depinde si de vant cam cat de tare sufla, si mam gindit sa fac 6-bobine la 12-magneti, o sugestie ceva

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Fotogr.1006.jpg-Asa arata conexiunile la 9 bobine. Dar si la 12 bobine la fel.Schema conexiunilor in Stea cu punct comun.-Dimensiunea conductor Cu/em 1,25....2mm patrati/.-Pentru 220v= 150... 200spire/bobina cu diametrul de 8...10cm. - magneti neodym 50x40x20mm pt.o Putere de 2Kw/220v. Dar si cu magneti 40x20x10mm cu o putere ceva m-ai mica.- Diametru elice= 4metri (2m pala). Rezulta 95Kg forta.-La 12 magneti pt.un rezultat bun,=12 bobine PE O SINGURA PARTE. E bine sa puneti 70 spire/bobina. iar dimensiunea de 1,25mm patrati merge pt. 500W. Fotogr.1008.jpgFotogr.1012.jpgFotogr.1013.jpgFotogr.1014.jpg -Pentru acest tip de generator viteza de generare este de la 200 rot./minut. Cu cit aveti bobine m-ai multe +magneti (neodim), cu atit va apropiati de o frecventa rezonabila de functionare la o turatie mica, cum este ce-a de 200 de rot./minut. -Ultima poza o aveti cu o configurare de inpartire a cercului la 12 bobine si respectiv 12 magneti.- Dupa cum se observa din schema de conexiuni a bobinelor, se leaga sfirsitul cu inceputul celei de a patra bobine,ca la final sa obtineti 3 borne.-Inceputurile se leaga in acel "punct comun" adica (nulul de lucru) real.-Si este indicat, ca si acesta sa fie scos pe placa de borne si inscriptionat ca NL, linga celelalte borne R,S,T. In final va zic; -Spor la treaba si vint bun la eoliana.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 07.10.2015 la 19:57.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro