Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Schema Samsung cw21z503n

  1. #1
    Data înscrierii
    11.03.2013
    Posturi
    85

    Schema Samsung cw21z503n

    Buna dimineata.Am un TV SAMSUNG CW-21Z503N sasiu AA41-01176E defect si as dori o schema a acestui sasiu. Am gasit mai multe scheme dar nici una nu se potriveste cu realitatea.Toate au piciorul 4 al transformatorului de linii neconectat si pe sasiu este conectat cu bobina EY907.Transformatorul de linii original este JF0501-91910A sau HR82073 pe care nu am gasit sa il cumpar decit la comanda.Defectul pe care il are :nu se lumineaza ecranul ,filamentul tubului se aprinde foarte slab.mu am nici o tensiune pe focus si screen.Tensiunile sunt toate conform schemei.Am un sasiu tot samsungAA41-01127B cu traful de liniiAA26-00145A care seamana cu originalul numai ca picorul 4 nu este conectat l-am schimbat cu el iar defectul este acelas.Este FIT dar fara lumina.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau cu o schema ii multumesc din suflet.Le multumesc si celor care au avut rabdare sa citeasca.

  2. #2
    http://www.postaonline.ro/6qr1jltsez...TV_SM.pdf.html


    Am urcat schema acolo.Sasiul nu este AA41.Daca lipseste UG2 logic ca nu are lumina.Cu ce ai masurat tensiunea pe focus?

  3. #3
    Data înscrierii
    11.03.2013
    Posturi
    85
    Multumesc dan cod.dar schema asta o am si eu ,piciorul 4 al traf linii este neconectat.Pe sasiu scrie clar:AA41-01176E PAL S16C.Tensiunea pe focus am masurat-o cu un instrument de masura care nu-mi pasa daca se arde.Am inseriat la inceput mai multe rezistente pina la 20 meg si tot am redus pina la zero .Eu cred ca-i trafu de linii dar de ce a ramas acelas defect si cu al doilea traf chiar cu piciorul4 in aer filamentul trebuia sa se aprinda normal.Tensiunile care ies din traf linii normale +16 -16v,200v.FITeste.DEflexie schimbata.Piciorul 4 al traf linii este legat prin EY907 si urmeaza CR408Sin serie si prin bobina EY852 ajunge la deflexie. Asta nu este in schema trimisa.Stiu imi trebuie traf de linii dar.de ce nu a mers cu celalalt.De ce a ramas filamentul tot atit de putin aprins.Tensiunile scoase si de al doilea traf erau la fel ca si cu primul.Multumesc dar am ramas tot in dilema.

  4. #4
    Cat e tensiunea de filament?cu osciloscopul sau cu un aparat care are TRUE RMS se poate masura.Am urcat si o schema de S16C
    http://www.postaonline.ro/jo7cvkhuaw...TV_SM.pdf.html

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro