Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 41 la 46 din 46

Subiect: Aparat de sudura toroidal

  1. #41
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    nu face nimic prietenu meu sunteti primu care miau dat imformatii dar nu prea dedeau vu celelalte eu am mai facut un aparat de sudura acum 12 ani si merge si in ziua de azi dupa niste calcule simple de la un tataita mia zis asa nepoate faci rost de un miez nu mai mare decat o tigara carpati al izolezi bine si dai 135 m cablu primar si 45 secundar si merge si azi ,dar am zis ca poate ma sfatuieste cineva cu niste sfaturi mai bune ca au trecut anii si poate sa iasa ceva si mai bun oricum multumesc pt sfaturi vam ascultat pe toti si am facut ce am crezut de cuvinta multumesc sa auzim de bine

  2. #42
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Sanatate multa Cosmin Amza i-ti doresc, i-ar ca meserie sa ai succes pe toate planurile.Sa auzim numai de bine.

  3. #43
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    multumesc la fel dom ion mechanici am reusit sa mai dau 30 de spire mare diferenta nu mi se pare iam dat un rind de banda de bumbac si am terminat cu primarul lam alimentat merge ceas nu se incalzeste de loc dupa 25 min de mers in gol urmeaza secundaru dar mai dureaza ca nu prea mai am timp am comductoru de 9 mm urmeaza sai fac infasurarea multumesc sa ne auzim cu bine

  4. #44
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    La suprafata miezului magnetic de 42cm/patrati,nr.de spire corect in primar este de 276 sp.-Pt.tensiunea de lucru de 230v, in regim de S.C.C. (scurtcircuitr), alternativ.<Calculul este verificat si e simplu>.-Succes celor nce-l folosesc.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 16.06.2016 la 23:33.

  5. #45
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Citat Postat în original de chirilanelu Vezi post
    Transformarea unui motor in aparat de sudura nu este o chestiunie standard ,asa ca explicatii exacte nu vei primi va trebui sa experimentezi ,acum sa trecem la acele carcase rotunde care am spus ca ar fi bune ,rolul lor ar fi pentru a nu se strapunge bobinajul [sirma cu tolele la margine ] acest lucru se poate intimpla dupa un timp ,cum am mai spus se poate izola tolele cu banda din bunbac , in legatura cu numarul de spire incepe bobinarea mai intii cu bobina primara,baga in jur de 200 de spire dupa care baga pentru scurt timp aparatul in priza ,in acest timp cit tii aparatul in priza masoara tensiunia de la priza si vezi cit ai daca tensiunia nu este 220 v si este mai mica ,acest lucru se va vedea si la bec ,in acest caz continua si mai baga spire in jur de 30 40 spire dupa care repeta operatiunia cu legatul aparatului la priza ,la fel se masoara tensiunia care trebuie sa fie mai mare decit cit ai avuto prima data , acest lucru il faci pina ai la priza 220 volti ,este posibil ca cu 240 spire sa ai deja 220 v la priza ,in cazul asta continui si mai pui in jur de 20 spire in momentul cind tensiunia la priza este de 220 v si la bec nu se mai simte ca se ia lumina il lasi conectat si vezi daca se incalzeste ,trebuie stiut ca un aparat de sudura trebuie sa se incalzeasca si in gol dar nu excesiv , daca se incalzeste tare mai bagi spire ,urmeaza sfatul meu lasa tot felul de calcule si vei reusi dupa ce termini cu bobinajul primar ,urmeaza secundarul ,despre secundar vorbim dupa ce termini de bobinat primarul succes ne mai auzim ...
    De la motorul electric se foloseste doar miezul magnetic toroidal (tolele) , pentru aparatul de sudura, nu si bobinajul , pentru a putea vorbi de vre-o transformare a motorului .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 19.09.2017 la 20:31.

  6. #46
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Citat Postat în original de chirilanelu Vezi post
    Pune de 2,5 si va merge fara probleme, poti sa faci toata bobina numai cu 2,5 si aparatul va functiona ok...
    Nu si electrodul de sudura

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro