Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 46

Subiect: Aparat de sudura toroidal

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93

    Aparat de sudura toroidal

    Salut ma ajuta cuneva va rog cum sa calculez un miez magnetic toroidal doresc sa fac un aparat de sudura mai bunicel cite spire trebuie sa da pe primar si secundar si mai multe detali multumesc

  2. #2
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93

    apatat sudura

    ma ajuta cineva cu masuratori pt aparatu de sudura toroidal va multumesc astept raspuns

  3. #3
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Cum sa te ajute cineva cand nu postezi corect 'da mai multe detalii diametrul interior'diametrul exterior al miezului magnetic toroidal ,permedilitatea,,,,,etc'

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Nu este asa de greu de realizat acest aparat , da detali despre diametru miezului grosimea sirmei pentru primar ,secundar ...

  5. #5
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    Salut aveti dreptate dar nu am stiut imi cer scuze asa este la inceput diametru interior 24 cm cel exterior 30 cm si inaltimea miezului este 12 cm ,sirma pt primar 04 si pt secundar 09 spunetim citi metri de sirma sau cite spire sa dau sa lucreze cit de cit bine multumesc mult .si inca ceva cineva ma sfatuit ca ar trebii sa tai tolele ptin care a trecut sirma ecte corect sau nu ?cica pt mai mult spatiu afecteaza da sau nu sau munc in zadar multumesc sper sa fie tot ce mi ati cerut

  6. #6
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    mai mar interesa cu ce pot izola miezul magnetic ai intre primar si secundar ce banda izolatoare sa folosesc multumesc

  7. #7
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Daca tolele sunt de la un stator de motor trebuie sa tai capetele tolelor unde intra bobinajul motorului interiorul sa ramina drept cum este si exteriorul ,avantajul taerii este ,unu se optine spatiu mai mare la interior al doilea permite o izolare mai buna a tolelor ,acum izolarea tolelor se poate face cu banda pinzata se gaseste asemenea banda care se foloseste la bobinarea transformatoarelor ,se face o izolatie foarte strinsa si se pune banda suficienta pentru a se face o izolatie foarte buna se pot face niste carcase rotunde exact cit tolele dupa care peste ele se izoleaza cu banda ,carcasel se pot face din textolid sau alt material rezistent la temperatura cit de cit mare ,deasemenea sirma se izoleaza cu acelasi tip de banda pinzata numarul de spire ar fi pentru primar in jur de 180 190 ,daca nu ai cit de cit experenta mergi prin tatonare ,dupa ce bagi in jur de 180 spire il conectezi la tensiunie fara sa fie bagat secundaru ,in acest timp sa fie un bec aprins daca simti ca lumina becului scade putin mai bagi citeva spire pina cind vezi ca lumina la bec ramine constanta ,totul pe partea de primar sa fie foarte bine izolat se poate face izolatie si intre straturile de spire ,secundarul se baga sirma pina se optine tensiunia de esire de 60 ...70 v se poate scoate mai multe iesiri pe secundar ,zis trepte 50 v 60 v 70 v ti am explicat mai pe intelesul tau, daca cit de cit le ai il faci pe aparat de functioneaza mai bine decit cu o suta de calcule .
    Ultima modificare făcută de chirilanelu; 17.02.2015 la 23:58.

  8. #8
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    salut si multumesc pt imformatii am sa TAI TOLELE SI APOI INCEP IZOLAREA SI BOBINAREA SPER SA NU INTILNESC ALTE PROBLEME MERCI MULT PT AJUTOR

  9. #9
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Inainte de a taia pune o poza ...

  10. #10
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    paii de ce poate nu trebuie taiate sau pt ce leam taiat mai am unpic mam muncit unpic mam rupt pe la degete dar asta e ce ma sfatuiti sa folosesc ca izolatie pt miezu magnetic?

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro