Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 46

Subiect: Aparat de sudura toroidal

  1. #11
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Nu ai spus daca tolele provin de la un electromotor [stator],,se taie capetele unde venea bobinajul din interioor , daca sunt tole de electromotor ,pentru izolatie acum depinde ce materiale ai pentru izolat ....

  2. #12
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Salut pe toti prietenii si colegi de pe Forum electronisti.ro -Si in mod special pe Cosmin Amza.-Daca te uiti m-ai jos pe sectiunea ALIMENTATOARE,ai sa gasesti subiectul {calculul simplificat al aparatului de sudura},ce este valabil si la fluxul magmetic inchis,(toroidal).La cine am dat datele au reusit din prima.-Este verificat calculul.-Din datele pt.calcularea miezului magnetic ai dat doar inaltimea miezului=12cm.si latimea.....?Pt a calcula suprafata fluxului mmagnetic.-Da si aceasta dimensiune si-ti v-oi da eu datele despre Nr de spire pt.infasurarea Primara si infasurarea Secundara precis.-Dimensiunile de 04 pe primar si 09 pe secundar, NU sunt tocmai bune sa dezvolte un flux magnetic suficient de puternic in vederea topirii electrodului .-Astept si latimea miezului magn.pt. a-ti da tot ce-ti trebuie ca date,pt.realizarea aparatului.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.02.2024 la 18:22.

  3. #13
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    salut provin de la un motor oricum leam taiat , nu am nimic pt izolatie pt ca nu stiu ce sa cer ce sa cumpar ????

  4. #14
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    SALUT si multumesc mult pt ajutor grosimea miezului este de 3,5 cm inaltimea de 12 cm multumesc

  5. #15
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    este cam mica grosimea pt ca iam tait tolele pe unde era motoru bobinat sper sa fiu inteles poate am gresit dar asa mau invatat altii poate rau poate bine multumesc astept raspuns sa ma apuc de treaba

  6. #16
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Este buna grosimea 3,5 cu 12 o sa mearga ai za vezi ,eu am bobinat multe aparate din statoare de electromotor nu ai facut nici o greseala ca ai taiat tolele ,ai optinut spatiu mai mult sa incapa bobinajul , ,pentru bobinaj sunt pe net bobine da banda pinzata din bunbac ,speciala pentru izolatii transformatoare electrice intra pe googal scrie acolo bobine pinzate pentru bobinaj transformatoare electrice, fa niste carcase rotunde din textolid sau fibra de sticla una dedesupt una deasupra si dai cu banda pinzata ,sa fie un strat consistent ,dupa care bagi bobinajul eu am bobinat in felul acesta multe aparate si merg si la ora actuala...

  7. #17
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    sal si fara carcasele alea nu merge la ce folosesc nu merge banda direct ?pe miez

  8. #18
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    salut ma scuzati ca insist astept si eu datele cu masuratorile corecte multumesc

  9. #19
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    sal grosimea miezului este de 3,5 cu inaltimea de `12 cm multumesc mult

  10. #20
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Salut prieteni si colegi.-Trec direct la subiectul lui Cosmin.-///- Calcul simplu :-Avem un Flux magn=42cm.patrati.Avem Tens.de lucru(U)=230Volti.-Avem Frecventa retelei=50 Hz.>>Se inparte 50Hz la supraf.flux magmetic= 42cm/patrati rezulta 1,2spire/1v.- Se ia U lucru 230v x 1,2sp./1v =276 SPIRE IN PRIMAR.///-Secundar;-Tens.dorita 55v x1,2sp./1v =66sp.pt./55v(Aceasta fiind prima treapta). Treapta 2)-60v.tens.dorita x1,2sp/1v=72sp.pt.60volti.-Treapta3)-70v.tens.dorita x1,2sp./1v =84sp.pt 70v. -////- Aveti calculul aparatului de sudura fie si "toroidal", fluxul magnetic in regim de s.c.c. este acela-si ca la trafu-rile cu tole in E + I. Doar ca la fluxul magnetic toroidal, pierderile electromagnetice sunt (0). Pe cind la miezul magnetic patrat ( E+I) se pierde un procent de aprox. 5% la colturi din fluxul magmetic invirtitor, in tole.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.02.2024 la 18:26.

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro