Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Invatamantul universitar la seral

  1. #1
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11

    Invatamantul universitar la seral

    Buna seara, as dori sa va intreb daca exista cineva pe acest forum care a urmat cursurile unei facultati la seral, daca mai exista in tara o astfel de facultate care organizeaza cursuri si pt cei care ziua trebuie sa mearga la munca sau exista vreo modalitate prin care sa se reinfiinteze aceste sectii?

    Nu scriu intamplator aceasta postare ci deoarece dupa liceu, am urmat o postliceala tehnica la seral, si ce mi-a placut a fost faptul, ca desi toti eram obositi dupa o zi de munca, chiar se invata carte, cine vroia, invata. Erau doar oameni seriosi, fara vacarmul creat de tineri, pe culoare, fara glume proaste, fara colegi imaturi, pusi pe distractie si caterinca.

    Traim intr-o tara saracita, intr-un sistem bolnav, unde totul este cum nu ar trebui sa fie si atunci mi s-ar fi parut de bun simt pt cetateanul de rand, care vrea sa invete, sa aiba aceasta sansa, la orice varsta si la orice ora, chiar si dupa 15-16, dupa ce iese de la job-ul "bine" platit.

    In alte tari civilizate exista asa ceva, si la noi in tara au fost la Politehnica Bucuresti si la Politehnica Timisoara, insa probabil nu rentau, si atunci incet, incet au fost inlocuite cu programele de FF si ID, unde toate locurile sunt cu taxa, chiar daca ai note bune si din auzite, nici foarte multa scoala nu apuci sa faci.

    Va rog mult, daca cineva are cunostinta de vreo facultate din tara, unde inca mai exista seral, sa-mi spuna si mie, mi-ar fi de un real folos si nu hiperbolizez si nu glumesc.

    Sunt dependenta de munca, dar nici gandul de la facultate nu mi-l pot lua si cred ca pt ca acest vis sa devina realitate, m-as muta in orice colt al tarii si 4 ani m-as chinui oricat de mult ar fi nevoie. Eu nu am mai gasit aceasta forma de invatamant superior, pe Internet, sper ca poate nu am cautat cat, cum si unde trebuie, mai faceti voi sapaturi, va rog, si daca aflati ceva, let me know!

    Astept raspunsuri, va rog, dar de data asta sa fie si vesti bune!
    Ultima modificare făcută de Mila26; 19.02.2015 la 22:44.

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Facultate cu profil de electronica la seral nu cred ca mai exista ,acum depinde ce profil doresti ,cit despre ce fel se invata in scoli facultati ,este perdere de timp , cum se invata inainte nu se mai invata ...

  3. #3
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11
    Da, specializarea de Electronica, caut. Si daca in Romania nu stiti sa mai existe asa ceva, in Italia as putea sa gasesc asa ceva? A urmat cineva facultatea acolo, cum e? In copilarie, mi-am petrecut multe vacante acolo, nu ma omor dupa acea tara, a noastra este mult mai frumoasa dar lucrand de cativa ani la o firma cu capital italian, as putea sa ma transfer cu munca, la firma partenera din a carui grup face parte si cea la care sunt angajata. In Italia, din ce am inteles si citit pe diferite site-uri ale facultatilor, orarul este mult mai pamantean, adica orele de curs sunt de 60 minute, nu de 100 minute ca la noi, numarul de materii este mai mic, insa la ei la facultate, este ca la noi la liceu, se invata saptamanal aceleasi materii, deci temeinic, in numar de 5,6/zi, fara impartirea de la noi, pe saptamani impare si pare, fara ferestre intre cursuri, fara drumuri interminabile intre corpurile facultatii, si cel mai important se pune accent pe practica etc.
    Ce m-a contrariat a fost durata totala a studiilor de la electronica, de la ei, adica 3 ani, la studii de licenta si 2 ani, la studii de masterat.

    Fratilor, chiar am nevoie de indrumari sincere, pt a ma putea decide. Nici parintii, nici altcineva, nu a reusit sa ma convinga pana la 27 ani sa renunt la munca pret de 4 ani, si sa-mi vad doar de scoala, nu concep asa ceva si atunci caut solutii de compromis sa impac ambele sfere ale existentei mele efemere. Ajutati-ma sa gasesc o facultate, care sa-mi permita 2 in 1: munca si studiu.

    Multumesc.

  4. #4
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11
    Uitati orarul concret de la o facultate din Italia, din pacate nu la seral:

    http://www.ingmo.unimore.it/site/hom...0_pagpre=10927

    Eu neabsolvind facultatea in Romania, nu am idee daca acest orar/ programa de studii, pe semestrul 2, pt fiecare din cei 3 ani este sau nu concludenta, pt a va pronunta, daca merita sa caut o facultate la seral, in Italia, insa totusi astept pareri. Caci daca la invatamantul la zi, considerati ca stau bine si italienii, atunci merita sa caut si studii serale. Eu am avut un verisor care in clasa a VII-a s-a intors din Italia, cu parintii si aici a fost acceptat doar in clasa a VI-a pe motiv ca era mult in urma cu materia, fiindca acolo, nu s-ar invata carte ca in Romania si de aceea nu stiu cum e nici cu facultatile pe acolo.
    Trebuie sa recunosc ca in acest moment, la mine in cap este o nebuloasa totala...

  5. #5
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Lasa Italia si apucate de studiul in Romania ( stiu ce vorbesc am predat si pe acolo )in Romania deocamdata avem cele mai bune facultati tehnice ;
    Puneti o intrebare banala ,,,de ce 30% din cei care termina in Romania pleaca din tara .cati italieni care au terminat in Italia ai auzit ca au fost angajati in Romania la multi nationale....?
    In Romania exista facultati de top international .http://stirileprotv.ro/stiri/social/...n-romania.html

  6. #6
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11
    Stimate domn, nu contest veridicitatea informatiilor furnizate, pt ca sunt si polonezi, chinezi, care invata romana, desi gramatica limbii romane, este una dintre cele mai grele si apoi devin studenti la noi in tara.

    Insa eu va spun altceva, in topul facultatilor, este Politehnica Bucureti, insa va intreb, noi astia, care nu mai avem 19 ani, care nu stam pe banii parintilor, care depindem de munca noastra, care ne ofera un venit constant, o oarecare stabilitate, si mai important decat orice, ne-a format professional, mai mult decat ar fi facut un stagiu de practica, pe vara, in timpul facultatii cum sa studiem la zi? La FF si la ID, este frectie pe picior de lemn si in plus nu exista electronica la un astfel de program de studii.

    Eu va intreb, cum as putea eu sau altcineva care munceste sa poate urma facultatea la zi, in conditiile orarelor facute in favoarea profesorilor, nu a studentilor?

    Daca dumneavoastra, domnii profesori, nu aveti putere decizionala si nu va ganditi si la noi, astia mici, atunci noi unde sa ne adresam, ce ar trebui sa facem unde sa depunem cerere sau sa propunem aceste studii la seral, care erau atat de utile, si care azi nu mai exista?

    Ce ma doare este ca am sperat sa gasesc mai multa implicare pe acest forum, dar nu, fiecare este pt el, sunt zeci de persoane care citesc topicuri, si nu ofera nici macar un raspuns. Multumesc.
    Ultima modificare făcută de Mila26; 20.02.2015 la 21:57.

  7. #7
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Ce ma doare este ca am sperat sa gasesc mai multa implicare pe acest forum, dar nu, fiecare este pt el, sunt zeci de persoane care citesc topicuri, si nu ofera nici macar un raspuns. Multumesc
    Eu cred ca te doare dar pe acest forum nu toti au studii superioare de specialitate .iar cei care nu au nu se implica in comentarii sterile si fara sens .sincer pe mine aceste discutii offtopic nu ma intereseaza ..alt aspect amuzant ,nici nu ai intrat la o facultate si ai inceput sa crititci profesorii ....
    Ai incercat sa ceri sfaturi pe facebook ...???

  8. #8
    Data înscrierii
    14.12.2014
    Posturi
    11
    ..alt aspect amuzant ,nici nu ai intrat la o facultate si ai inceput sa crititci profesorii ....
    Ai incercat sa ceri sfaturi pe facebook ...???
    V-as aprecia daca nu m-ati mai lua in ras, pt ca eu nu am jignit si nu am criticat pe nimeni, am fost cat se poate de sincera si de politicoasa si tot ce am facut a fost sa punctez niste aspecte. Imi cer scuze chiar si domnului profesor, desi eu nu am criticat pe nimeni.

    Cat priveste intratul la facultate, in ziua de azi, doar cine nu vrea nu face facultate, cine nu vrea sa-si compromita studiile, muncind ca mine full-time sau cui nu-i place scoala. Am media peste 9, deci nu intratul la facultate constituie o problema, ci ramasul in facultate, pt ca am multi cunoscuti, care au fost nevoiti, in anii 2, 3 sa renunte, sa abandoneze, pt a pleca in strainatate la munca, pt ca facultatea nu le dadea posibilitatea sa si munceasca din cauzele deja mentionate in postarile anterioare, deci nu sunt un caz singular, care ar fi avut nevoie de studii la seral.

    Ma intristeaza ca va amuza asa usor orice...dar fie. Rog pe dl. moderator sa inchida acest topic, daca binevoieste.

    Facebook, nu folosesc, multumesc.

  9. #9
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Mihaela crezii ca noi suntem de vina pentru faptul ca nu poti sa urmezi o facultate '' la seral ,, ,in nici un caz ,nu noi suntem cauza ,in legatura cu implicarea pe acest forum in mare parte aveti dreptate , dar ai sa fim realisti ,din postarile dumneavostra ,reiese ca aveti ceva cunoastere in electronica ,de cite ori vati implicat si ati dat macar un raspuns indiferent din ce domeniu era ,fie el si evaziv ,cum nu va implicati dumneavostra asa nu se implica nici altii ,majoritatea intra pe forum pentru a fi ajutati cand au nevoie ,dupa care uita de forum si cand mai au nevoie de ceva informatii iarasi isi aduc aminte de acest forum si tot asa , la cererea dumneavostra acest subiect se inchide...
    Ultima modificare făcută de chirilanelu; 21.02.2015 la 20:26.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro