Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Problema cd30 opel astra h, leduri smd.

  1. #1
    Data înscrierii
    05.04.2015
    Posturi
    8

    Problema cd30 opel astra h, leduri smd.

    Buna seara!
    Sunt mai nou in ale electronicii,mai ales practica si azi am incercat sa schimb ledurile de fabrica cu ceva aftermarket. Am desprins ledul de fabrica care era smd plcc2 si am incercat sa pun un smd 1206 ( deoarece cele plcc2 nu au venit inca si am zis sa experimentez) am dezlipit plcc2 am lipit smd 1206, cu polaritatea corecta, iar spre surprinderea mea nu a functionat, am zis ok, am dezlipit smd 1206 am lipit plcc2 din nou ,cel de fabrica, am inchis casetofoul iar dupa ce l-am montat... Pauza... Casetofoul functioneaza perfect doar ca nu se mai aprinde nici un led..Cand pun contactul masinii se aprinde gen flash pentru 1 secunda si apoi se sting. Intrebarea mea este de ce s-a intamplat una ca asta si ce as putea face?
    Va mulțumesc!

  2. #2
    Pune niste poze sa vedem exact unde ai umblat.

  3. #3
    Data înscrierii
    05.04.2015
    Posturi
    8
    Aici am umblat, ce este incercuit. Nu inteleg de ce nu mai merge nici unul , sunt legate in serie ? Nu ar trebui sa nu se mai aprinda cel cu pricina iar celelalte sa functioneze?

    Placa cd30 opelastrah 1.jpg Placa cd30 opelastrah 2.jpg Placa cd30 opelastrah 3.jpg Placa cd30 opelastrah 4.jpg
    Pe spatele placii nu am umblat vroiam doar sa vedeti tot ansamblu.

    Placa cd30 opelastrah 5.jpg
    Ultima modificare făcută de Bogdanpury; 05.04.2015 la 10:38.

  4. #4
    Poate ca sunt pe grupuri in serie.Poate mufa care face contact intre fata si restul e dezlipita.

  5. #5
    Data înscrierii
    05.04.2015
    Posturi
    8
    Ideea este ca doar ledurile nu merg, tot ce facea placa inainte merge perfect, adica sa schimb melodia sa intru in meniu etc. doar partea cu ledurile ..Si daca ar fi in grupuri in serie atunci de ce sa nu merga nici macar unul ?

  6. #6
    Data înscrierii
    05.04.2015
    Posturi
    8
    Am vizualizat mufa aceea nu este dezlipita..as putea sa testez cumva ledurile ??

  7. #7
    Da .Cu multimetrul meu Fluke 175 daca sunt pe dioda le aprinde daca sunt polarizate corect.Cred ca merge cu orice aparat pe scala dioda.

  8. #8
    Data înscrierii
    05.04.2015
    Posturi
    8
    Am multimetru. Si verific fiecare dioda in parte?

  9. #9
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Da verifica fiecare dioda in parte ....

  10. #10
    Data înscrierii
    19.03.2015
    Posturi
    90
    Trebuia sa consulti prima data caracteristicile la fiecare smd apoi sa vezi daca sunt compatibile .uite ce belea ai facut ..
    cele originale au un consum de 20ma pe cand cele care le-ai pus au un consum de 0.5a

    http://www.sklep.sellneo.pl/dioda-le...la-ciepla.html

    http://katalog.we-online.de/pbs/datasheet/82551600.pdf

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro