Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Sursa ATX

  1. #1
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26

    Sursa ATX

    Salut

    Ma poate ajuta cineva cu schema la una din cele doua surse PC:
    -CHIEFTEC HPC-360-202 sau
    -FSP 650-80EGN

    Multumesc anticipat
    Stelian

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Ce defect are sursa poate te putem ajuta cunva....

  3. #3
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Ce wati au sursele....

  4. #4
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Salut

    In primul rand trebuie sa specific ca sursele nu sant defecte dar vreau daca obtin schema la una din ele sa o modific ca sursa variabila de laborator.
    Momentan am una cu 2N3055 dar nu are putere din cauza traf care este vechi si da doar 1A.
    Si acum detaliile cerute:
    - CHIEEFTEC HPC-360-202 are pe 12v=17A iar pe 5v=35A.
    - FSP 650-80EGN are 12v1,v2,v3,v4=18A iar pe 5v=26A.

    Multumesc anticipat
    Stelian
    Ultima modificare făcută de TStelian; 26.08.2015 la 12:28.

  5. #5
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Salut

    Daca nu am avut success cu cele vechi poate are cineva schema pentru aceasta sursa.
    IMG_1318.jpg

    Multumesc anticipat, I-mi cer scuze pentru deranj
    Stelian

  6. #6
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Nu detin schema dar spune ce defect are ,si vei primi ajutor ,se poate rezolva si fara schema ....

  7. #7
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Cautati aici
    ;http://danyk.cz/s_atx_en.html
    salvati acest linck deoarece nu prea il gasiti pe google ....

  8. #8
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Salut

    In primul rand multumesc pentru link, deja il gasisem in cautarile mele pe net de cateva saptamini.
    Asa cum am mai specificat sant electronist amator si pensioner, asa ca am timp si I-mi fac de lucru, dar ma si incurc.
    Sursa este noua, am cumparat-o din Cora cu 50 ron si vreau sa o modific ca sursa de laborator.
    Problema a aparut la anularea CI AS399P de protectie sura lucrand doar cu SDC7500, conform net echivalent cu TL494.
    Atasez schema pe care o folosesc ca ghid:
    atx_schema_03.jpg
    si schema care se apropie cel mai mult de cea fizica:
    shematl494_lm339.jpg

    Cu speranta ca nu supar pe nimeni cu prostiile mele, multumesc anticipat
    Stelian

  9. #9
    Data înscrierii
    24.11.2015
    Posturi
    6
    Buna ziua,
    imi permit sa va dau un sfat (am modificat cam o duzina juma' de astfel de surse, vre-o sase modele in total...)
    Aplicatia mea cerea consum permanent, deci era mai "usoara" pentru sursa (fata de 0.2...250W).
    Cu toate acestea, din varii motive, s-au cam dus...

    1) Inserierea infasurarilor merge, dar e riscanta, izolatia (prin asta intelegand _si_ capacitatile parazite) si bobinajul fiind facute fara a tine cont de o asemenea conectare.
    2) Diodele pot pierde mai mult (tensiune inversa mai mare, curent direct mai mare...) si se pot arde
    3) Am supraincalzit chiar si cablaj (nu numai trafuri)
    4) In schema initiala, primul filtru este "acordat": curentii imperecheati si se compenseaza/anuleaza. Dupa modificare...
    5) Filtrarea tine cont si de valoarea/ESR-ul capacitorilor, iar cat mai mare respectiv mic nu ajunge: am intalnit caz in care am pus ESR mai mare pentru a "stabiliza" o sursa
    6) Sursele mai noi (cu "uC" mai destept) tin cont de 12/5/[3.3], restul fiind stabilizate implicit. Nu ajunge doar inlocuit divizorul initial cu un potentiometru.

    Acum, va rog sa nu dati inapoi, proiectul Dvs este foarte OK, pentru 16V si curenti rezonabili nu sunt mari probleme, tot ce am vrut a fost sa va pun niste "stegulete" pe terenul minat pe care l-am parcurs eu...
    Spor la lucru si Multa Sanatate
    mircea

  10. #10
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26

    Nu renunt

    Salut

    Nu renunt dar dureaza pana testez mai multe variante.
    Curand o sa postez realizarea finala, una din ele, mai este in studiu inca o solutie.

    Stelian




    Citat Postat în original de mrca Vezi post
    Buna ziua,
    imi permit sa va dau un sfat (am modificat cam o duzina juma' de astfel de surse, vre-o sase modele in total...)
    Aplicatia mea cerea consum permanent, deci era mai "usoara" pentru sursa (fata de 0.2...250W).
    Cu toate acestea, din varii motive, s-au cam dus...

    1) Inserierea infasurarilor merge, dar e riscanta, izolatia (prin asta intelegand _si_ capacitatile parazite) si bobinajul fiind facute fara a tine cont de o asemenea conectare.
    2) Diodele pot pierde mai mult (tensiune inversa mai mare, curent direct mai mare...) si se pot arde
    3) Am supraincalzit chiar si cablaj (nu numai trafuri)
    4) In schema initiala, primul filtru este "acordat": curentii imperecheati si se compenseaza/anuleaza. Dupa modificare...
    5) Filtrarea tine cont si de valoarea/ESR-ul capacitorilor, iar cat mai mare respectiv mic nu ajunge: am intalnit caz in care am pus ESR mai mare pentru a "stabiliza" o sursa
    6) Sursele mai noi (cu "uC" mai destept) tin cont de 12/5/[3.3], restul fiind stabilizate implicit. Nu ajunge doar inlocuit divizorul initial cu un potentiometru.

    Acum, va rog sa nu dati inapoi, proiectul Dvs este foarte OK, pentru 16V si curenti rezonabili nu sunt mari probleme, tot ce am vrut a fost sa va pun niste "stegulete" pe terenul minat pe care l-am parcurs eu...
    Spor la lucru si Multa Sanatate
    mircea

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro