Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Problema decodor Humax digi+2 satelit

  1. #1
    Data înscrierii
    06.10.2015
    Posturi
    7

    Problema decodor Humax digi+2 satelit

    Salut

    Am un decodor Humax digi+2 satelit care se restarteaza singur mereu (uneori la fiecare câteva secunde). Deoarece locatia decodorului este departe de orice service RDS-RCS va rog sa ma ajutati sa incerc sa rezolv aceasta problema singur. Mentionez ca are ultima versiune de software. Multumesc.

    PS. Ma poate ajuta cineva cu o schema a sursei de alimentare?
    Ultima modificare făcută de zradu; 07.10.2015 la 09:58.

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Este o problema mai complicata, receptorul se restarteaza & buteaza nonstop, aceasta defectiune poate fi remediata doar daca ai cunostinte peste medie in domeniul electronicii, daca nu singura varianta service digi .posibil sa fie si din alimentare da capacul jos si verifica vizual daca ceva cond umflati ... ..ce cod are placa alimentare ...???
    Ps.am uitat ,daca are ultima versiune de software poate fi un defect hardware.iar aceasta defectiune poate fi remediata doar de cei de la Digi
    Ultima modificare făcută de gabi 40; 07.10.2015 la 09:39. Motiv: rectificat gramatical

  3. #3
    Data înscrierii
    06.10.2015
    Posturi
    7
    Am deschis decodorul si la prima vizualizare nu pare sa fie umflati condensatorii, doar la unul exista o pulbere alba peste partea superioara. Codul placii de alimentare este:

    Model: P-112 REV:3.0 PS board assembly PS-9909
    Ultima modificare făcută de zradu; 07.10.2015 la 09:56.

  4. #4
    Data înscrierii
    06.10.2015
    Posturi
    7
    Am deschis decodorul si la prima vizualizare nu pare sa fie o problema la condensatori, doar unul de pe sursa de alimentare prezinta o pulbere fina alba pe partea superioara.

    Codul placii de alimentare este:
    Model: P-112 REV:3.0 PS board assembly PS-9909

  5. #5
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Din pacate nu am schema la acest model ,,,verifica cu un multimetru tensiunile la iesirea din alimentare .daca gasesti o tens mica inlocuieste pe ramura respectiva cond ..incearca dar,,sansele sunt mici ,este posibil sa reusesti ...

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Ai grija cum lucrezi, ca in primar sursa ai tensiune mare,pe punte si cond-ul de filtraj. 2) - Crezi ca merita sa le repari echipamentul la RCS/RDS ?- Daca da, -In primul rind verifica din secundar sursa Regulatorul AZ431 de pe bara de tensiune U2. (arata ca un tranzistor BC in capsula neagra cu 3 pini). Daca regulatorul e bun. Se trece la verificarea prin inlocuire condensatorii din <secundar> sursa, cu altii noi,deoarece nu cred ca ai RS-metru pt. verif.capacitatile. Asa cum ti-a zis si colegul Gabi 40. -M-ai bine I-ai suna pe ce-i de la Digi dind echipamentul defect. Nu merita sa bagi bani in echipamentele lor,atita timp cit platesti prin abonament si asigurarea intretineri aparatelor de catre RCS/RDS.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 07.10.2015 la 20:20.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro