Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: UPS + Centrala termica

  1. #1
    Data înscrierii
    20.10.2015
    Posturi
    3

    UPS + Centrala termica

    Salut

    Am un ups APC SUA1000I si doresc sa-l folosesc pe centrala termica,dar in momentul in care se intrerupe curentul si comuta pe baterii centrala trece pe avarie.Cand functioneaza pe baterii genereaza doua faze.Am citit pe un al forum ca, daca leg un rezistor de minim 1Mohm intre una din faze si impamantare voi rezolva problema cu generatul a doua faze.Dar nu functioneaza,tot doua faze am.

    In schimb am unit una din faze cu impamantarea fara rezistor si functioneaza.Cand ups-ul functioneaza pe baterii am o singura faza de 220V.Dar este o problema imi sare siguranta principala (din ea pleaca curentul catre celelalte sigurante).Siguranta este Schneider Disjunctor diferential DPNA VIGI 25A 30MA A9D34625 (http://www.dedeman.ro/ploiesti/elect...0ma-19627.html).

    Siguranta sare in momentul in care am adaptorul facut de mine (iec to schuko) conectat la ups. In care am unit impamantarea cu una din faze si introduc cablul de alimentare al ups-ul in priza. Am atasat poze cu adaptorul facut de mine,o poza cu rezistor si una fara rezistor.Mentionez ca in momentul in care am facut testele firele din interiorul cuplei au fost izolate,in poze am dat izolatia jos pentru a se vedea ce am facut.
    Imagini atașate Imagini atașate

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Este ceva mai complicat cand va intra dnl ion mechenici te poate ajuta ..

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    - <Siguranta diferentiala> pe intelesul tuturor : // -Este un dispozitiv (un ansamblu de dispozitive),care compara doi curenti (I) dintr-un circuit electric. " Legea a-II-a lu-i Kirchhoff " care zice:- ( Suma curentilor algebrici ce intra intr-un nod electric,este egala cu suma algebrica a curentilor ce ies din acel nod electric). Dar sa revenim la cazul de fata. Adica este vorba de curentul care pleaca de la sursa (siguranta) si curentul care se intoarce la sursa de alimentare(siguranta). -Acesti doi curenti intr-un mod normal de functionare,trebuie sa fie egali in limita unor tolerante general acceptabile. - In momentul cind curentul care se intoarce la sursa (siguranta) NU m-ai este compatibil egal cu ce-l care pleaca, exista posibilitatea ca datorita unui defect, sa se inchida pe alt traseu pus la impamintare, s-au chiar prin atingerea corpului uman,pus in legatura cu pamintul,s-au sistemul de punere la pamint. -Siguranta diferentiala declanseaza la un I(declans.) de 300mA. -In cazul de fata siguranta diferentiala sesizeaza ace-a punere la pamint,prin Rez. de aprox.=1 Mohm. Exact diferenta de potential intre Nulul de lucru si Nulul de protactie. -Nu exista decit o alternativa de compromis ; /// Inlocuirea sig. diferentiale de 25 A,cu una clasica de aceiasi putere (25 A), bineinteles avind mare grija la polaritate si pozitionarea in priza,sa coincida Faza cu faza si nulul de lucru cu nulul de lucru. Eventual marcate. / I-ar Rez. de 1 M(ohm) raminind asa cum e montata. Si m-ai am o intrebare ; - Siguranta diferentiala,este in Tabloul de distributie din locuinta? S-au este vorba de siguranta diferentiala din B.M.P-ul lu-i Electrica???Deoarece acolo in (b.m.p.) -blocul de masura si protectie, nu aveti acces este sigilat. Este proprietate Electrica. S-au cum i-o m-ai zice acum.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 20.10.2015 la 19:28.

  4. #4
    Data înscrierii
    20.10.2015
    Posturi
    3
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    - <Siguranta diferentiala> pe intelesul tuturor : // -Este un dispozitiv (un ansamblu de dispozitive),care compara doi curenti (I) dintr-un circuit electric. " Legea a-II-a lu-i Kirchhoff " care zice:- ( Suma curentilor algebrici ce intra intr-un nod electric,este egala cu suma algebrica a curentilor ce ies din acel nod electric). Dar sa revenim la cazul de fata. Adica este vorba de curentul care pleaca de la sursa (siguranta) si curentul care se intoarce la sursa de alimentare(siguranta). -Acesti doi curenti intr-un mod normal de functionare,trebuie sa fie egali in limita unor tolerante general acceptabile. - In momentul cind curentul care se intoarce la sursa (siguranta) NU m-ai este compatibil egal cu ce-l care pleaca, exista posibilitatea ca datorita unui defect, sa se inchida pe alt traseu pus la impamintare, s-au chiar prin atingerea corpului uman,pus in legatura cu pamintul,s-au sistemul de punere la pamint. -Siguranta diferentiala declanseaza la un I(declans.) de 300mA. -In cazul de fata siguranta diferentiala sesizeaza ace-a punere la pamint,prin Rez. de aprox.=1 Mohm. Exact diferenta de potential intre Nulul de lucru si Nulul de protactie. -Nu exista decit o alternativa de compromis ; /// Inlocuirea sig. diferentiale de 25 A,cu una clasica de aceiasi putere (25 A), bineinteles avind mare grija la polaritate si pozitionarea in priza,sa coincida Faza cu faza si nulul de lucru cu nulul de lucru. Eventual marcate. / I-ar Rez. de 1 M(ohm) raminind asa cum e montata. Si m-ai am o intrebare ; - Siguranta diferentiala,este in Tabloul de distributie din locuinta? S-au este vorba de siguranta diferentiala din B.M.P-ul lu-i Electrica???Deoarece acolo in (b.m.p.) -blocul de masura si protectie, nu aveti acces este sigilat. Este proprietate Electrica. S-au cum i-o m-ai zice acum.
    Domnule va multumesc pentru raspuns.
    Am citit mai demult despre acesta siguranta cu diferential dar nu am priceput prea bine,dumneavoastra m-ati facut sa inteleg perfect rolul acestei sigurante.
    Siguranta este in tabloul din locuinta.
    Sa inteleg ca este 100% in regula legatul unei faze de impamantare?
    In momentul in care introduc strapul facut de mine in ups si masor o borna +impamantare rezulta 220V,cand masor si cealalta borna cu impamantarea rezulta 0V.Cand masor tensiunea fara strap in ups : o borna +impamantare am 110V si la cealalta borna + impamantare am tot 110V

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Citeste cu atentie. -Din UPS i-ti iese o "tensiune diferentiala" intre cele doua borne de 220 Volti, (adica 110v pe o borna si 110 volti pe cealalta borna, masurati fata de nul). Nu are "nul de lucru",precum ce-l din reteaua de distributie. Adica : <Faza>, <Nulul de lucru> si <nulul de protectie>. Ca, alimentarea de 220v din UPS, sa fie compatibila cu centrala termica tebuie sa-i creezi potential (0)zero, de "nul de lucru" prin acea rezistenta de aprox. 1 megoohm. E corect asa. Dar ai grija la pozitionare in priza (la conectori sa nu-i inversezi). Ca atunci centrala va intra pe "avarie". / Si inca ceva ! Din UPS daca pui un "creion de tensiune" pe fiecare din bornele cu tensiune,pe amindoua creionul se va aprinde, (Dar asta nu inseamna ca ai (2) Faze,ai doar potential de 220 Volti alternativ. Acolo cum am m-ai spus ai o "tensiune diferentiala" lipsita de pnct.(0)./ -Fiind sigur ca v-or citi si alti oameni de specialitate comentariile noastre, acestia stiind ce inseamna un transformator de tensiune diferential de 220/220 Volti si pentru ce erau folosite in industrie,tocmai ca elemente active de siguranta impotriva electrocutarilor. Nici una din bornele Secundarului transformatorului nu are potential(0). -In complectare ca ideie : -"Nulul de lucru"vine din "steaua" transformatorului de distributie al retelei electrice si lucreaza in tandem cu cele (3) faza ale transformatorului Faza [R] ; Faza [S] ; si Faza [T]. -I-ar Nulul de protectie din "priza (prizele)de pamint.- Aceste doua "Nuluri" sunt potentiale <DIFERITE>. { Tocmai de aceia i-ti dadea siguranta diferentiala afara,avind Rez.Megoohmica pusa intre Nulul de lucru si Nulul de protectie la functionarea din retea.. Sper ca m-am facut inteles prin aceasta mica discutie despre energetica si electricitate. - I-ar daca sig.dumitale diferentiala este in T.D. (tabloul de distributie)din locuinta, cu atit m-ai bine,se poate schimba fara sa apelezi la "baietii destepti".Fotogr.1107.jpg Am pus o schema cu grupa de conexiune : Triunghi/stea de la transformator,pentru a vedea potentialul (o)adica "Nulul de lucru" de unde vine. -////- Pentru ca m-ai e o vorba : <Cine detine informatia,stapineste situatia>. S-auzim de bine.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.10.2015 la 12:36.

  6. #6
    Data înscrierii
    20.10.2015
    Posturi
    3
    Domnule Ion Mechenici va multumesc pentru sfaturi.Intre timp am rezolvat problema in urmatorul mod - am legat NUL-ul de la intrarea UPS-ului cu cel de la iesire si functioneaza doar daca intrerup curentul din tablou.Daca scot ups-ul din priza nu functioneaza,creionul se aprinde pe ambele borne si centrala intra pe avarie.Sfatul l-am primit de la un domn de pe alt forum (din pacate nu a fost ideea mea).

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    E bine ca ai rezolvat problema intr-un fel. Numai bine.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro