Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Amplificator pioneer a 405R cu boxe Grundig Box5500 ,nevoie de ajutor !

  1. #1
    Data înscrierii
    24.01.2016
    Posturi
    4

    Unhappy Amplificator Pioneer A405R cu boxe Grundig Box 5500 ,nevoie de ajutor !

    Va salut ,am o mica problema .Am o statie Pioneer A 405R ,si doua boxe Grundig pe 3 cai, pe spatele lor scrie 8 ohmi ,din curiozitate le-am desfacut azi si doar mediile au 8 ohm dar basul are 6 ohmi si tweeter-ul nu stiu , vreau sa anulez mediile ca se aud mai bine .Vreau sa stiu daca procedez corect .Ma refer la conectivitarea lor la amplificare ,sa nu ard finalii, imi puteti face o schema cum sa conectez boxele fara medii la amplificare,tin sa precizez ca statia are 4 iesiri, a cate 45 watti cu doua punti A si B.Pe spatele statiei scrie A sau B -4 ohm pana la 16 ,iar A+B -8 pana la 32 de ohmi.Eu vreau sa stiu exista vreo problema sa imi afecteze statia fara mediile boxelor anulate ,sa am doar bass-ul cu tweeter-le ?
    Pe scurt sa nu va incurc in detali :Vreau sa scot mediile boxelor care au 8 ohmi si sa raman cu basus-ul care are 6 ohmi si tweeter-ele,vreau o schema un desen ceva sa conectez boxele la bornele corecte fara sa afectez ceva ,dupa indicatiile statiei ar trebui sa pun la puntea A unde imi cere de la 4-16 ohmi.Va multumesc anticipat !
    Ultima modificare făcută de catalin1991; 24.01.2016 la 19:18.

  2. #2
    Data înscrierii
    24.01.2016
    Posturi
    4
    kik.jpg asa le am acum conectate ,cu totul iar cand am anulat mediile se auzeau mai tare ,din cauza asta va cer sfatul ,cum sa fac ?

  3. #3
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Nu afeacteaza statia in nici un fel merge fara probleme ....

  4. #4
    Data înscrierii
    24.01.2016
    Posturi
    4
    Si las in configuratia asta bornele boxelor cum am aratat in desenul acela?eu spun daca anulez acei 8 ohmi de la medii sa fac alta configuratie sau raman asa ?

  5. #5
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Nu se intinpla nimic lasa asa ...

  6. #6
    Data înscrierii
    24.01.2016
    Posturi
    4
    Bine,multumesc mult !

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro