Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Lumini de zi

  1. #1
    Data înscrierii
    09.03.2016
    Posturi
    4

    Lumini de zi

    Salut baieți , de ceva timp caut să imi pun lumini de zi pe masinuța mea adusa din us cu lampi mari pe semnalizare din fabrica.
    Ceea ce vreau eu defapt sa fac este ca becul de semnalizare sa stea aprins odata cu cel de pe pozitie dar la o intensitate mai mica , iar atunci cand actionez maneta de semnalizare becul să functioneze normal.

    Ideea suna in felul urmator, de la +pozitie as pleca la +semnalizare cu o dioda , o rezistenta ceramica si din nou dioda , dar nu stiu de ce rezistenta as avea nevoie pentru a face becul sa lumineze la 40-50% din puterea lui initiala..

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Despre ce masina este vorba ,becurile pe care doresti sa le faci sa lumineze mai slab ce puteri au ? nu este o ideie buna deoarece rezis trebuie sa fie cel putin o putere (W)egala sau mai mare cu cea a becurilor ,iar la puteri mari apar si temperaturi mari ,iar cu dioda la fel

  3. #3
    Data înscrierii
    09.03.2016
    Posturi
    4
    Citat Postat în original de filvas 52 Vezi post
    Despre ce masina este vorba ,becurile pe care doresti sa le faci sa lumineze mai slab ce puteri au ? nu este o ideie buna deoarece rezis trebuie sa fie cel putin o putere (W)egala sau mai mare cu cea a becurilor ,iar la puteri mari apar si temperaturi mari ,iar cu dioda la fel

    Este vorba despre un audi a6 s6 din 96 becul de semnalizare are 21w , am gasit modul deja facut dar , vreau sa fac ceva cu mana mea..

    Am atasat mai jos o poza cu un "modul" deja facut , dar nu imi dau seama ce rezistenta si ce diode sunt folosite 12834857_1698691690408913_474952639_n.jpg

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Pai copiaza "modul" care e facut asa cum e. - Vezi ce scrie pe dioda,ce tip e ? -Vezi rezistenta aia Watata de citi Ohmi e si citi Wati are ? (Ca poza e facuta prea de sus si nu se vede decit in ansamblu). -Fa-l identic si da-i bataie la a ta.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 11.03.2016 la 22:12.

  5. #5
    Data înscrierii
    09.03.2016
    Posturi
    4
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    Pai copiaza "modul" care e facut asa cum e. - Vezi ce scrie pe dioda,ce tip e ? -Vezi rezistenta aia Watata de citi Ohmi e si citi Wati are ? (Ca poza e facuta prea de sus si nu se vede decit in ansamblu). -Fa-l identic si da-i bataie la a ta.
    Tocmai de asta am deschis acest subiect , pentru a reusi sa fac si eu unul identic .. asta e singura poza , asa am gasit-o pe net mica si am dedus ca este vorba de diode si rezistenta .
    Vroiam sa aflu de la voi , ce rezistenta si ce diode ar trebui sa folosesc avand in vedere ca becul de semnalizare este de 21W si trebuie sa il aprind la aproximativ 40-50% din puterea lui (21W) concomitent cu luminile de pozitie

  6. #6
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    masoara cu un multimetru ce valoare are rezistenta ,iar dioda sa fie de minim 2Amp

  7. #7
    Data înscrierii
    09.03.2016
    Posturi
    4
    Cititi vă rog mesajul cu atentie , am spus ca am gasit poza pe internet , nu am ce masura..

  8. #8
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat în original de c0sminvl Vezi post
    Cititi vă rog mesajul cu atentie , am spus ca am gasit poza pe internet , nu am ce masura..
    Ia un multimetru si masoara rezistivitatea la capetele acelei minuni in functie de cat iti da atata trebuie sa pui rezistente la becuri ..

  9. #9
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Fata de ce spui merge o dioda 1N4007 ,inseriata cu o rezistenta Watata la 10Wati/ 75--1oo de Ohmi. (Tatonezi valoarea rezistentei). Wat-ajul ramine la 10.- Daca nu micsorezi valoarea Rez. la 50 Ohmi.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 24.04.2016 la 18:55.

  10. #10
    Data înscrierii
    30.08.2019
    Posturi
    1
    Din ce am inteles nu este o problema la masina, tot functioneaza normal.
    Nu ii aduce masinii modificare fara a fii omologate.
    Anvelope ieftine la vadrexim.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro