Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Lnb twin golden media

  1. #1
    Data înscrierii
    21.07.2012
    Posturi
    29

    Lnb twin golden media

    Buna seara.aAm cumparat de curand un lnb twin golden media 0,1 db pentru al monta
    pe antena orientata pe programele digi.Dupa montare am vazut ca nu am semnal video-audio
    cu toate ca pe decoder am semnal si calitate la maxim.As dori daca cineva poate sami explice ce
    defectiune poate avea acest lnb.Va multumesc

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    De care ai luat ..de ala 4KUHD..este posibil sa ai semnal fals ,ai incercat pe amandoua iesiri a lnb-ului ?? in cazul in care il pui inapoi pe cel vechi si functioneaza ai luat tzeapa este o chinezarie ordinara .
    Uite ce se spune pe un alt site ;citez
    Piata de desfacere pentru produsele satelit nu este una mare iar firmele care vor sa-si vanda obiectele au transformat-o intr-o jungla de unde numai clientii avizati sau bine informati mai pot cumpara ceva in cunostiinta de cauza, fara a fi pacaliti de vanzatori.
    Astfel pentru LNBuri, majoritatea firmelor folosesc etichetele sau ambalajele ca adevarate capcane pentru cumparatori, incepand cu date tehnice eronate, 0,1dB cand in fond marea lor majoritate au peste 0.3dB, bazandu-se pe faptul ca niciun particular nu are echipamentul necesar verificarii acestor date, continuand cu tot felul de forme si culori atragatoare a LNBurilor, cu fise "gold" care nu servesc la nimic in afara efectului vizual, cu inscrisuri de genul "super high gain", cand in fond nu sunt cu nimic mai presus decat LNBurile ordinare (vezi articolul meu despre LNBurile MEGASAT )
    sau cu inscrisurile "HD, 3D", cand in fond orice LNB ordinar este valabil pt HD sau 3D... si ma opresc aici.

  3. #3
    Data înscrierii
    21.07.2012
    Posturi
    29
    Multumesc pentru raspuns...Lnb este model gm-202 full hd 3d iar pe cutie scrie golden media germany.
    Am telefonat di unde lam cumparat sil voi trimite pentru al mil schimba.Voi pune o fotografie cu lnbul.IMG_0010.jpg

  4. #4
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Numai vrajeala ,ce treaba are un lnb cu Full HD 1080p... in fond un lnb este ;
    Este un convertor de zgomot redus care efectuează recepţia şi conversia semnalelor provenite de la satelit. LNB-ul este echipamentul care efectuează propriu-zis recepţia programelor de televiziune digitală SD (Standard Definition) şi HD (High Definition) transmise prin satelit, instalat la o antenă de recepție prin satelit.
    Mai multe detalii despre lnb aveti aici ;
    http://hdsatelit.blogspot.ro/2013/03...zgomot-si.html

  5. #5
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Care este diferenta intre gold si cele obisnuite este numai de pret ..restul prostii am vazut lnb cu o ethicheta lipita pompos 4K

  6. #6
    Data înscrierii
    19.03.2015
    Posturi
    90
    Buna ; am schimbat lnb-ul (model gold ) dublu , la antena de aprox doi ani ,acum a aparut un fenomen pe Thor unele programe la frecv superioare am semnal f slab (se blocheaza )am reglat antena si nimic ,la unul din receptoare apare acest fenomen .,am schimbat receptoarele intre ele fara nici-un rezultat .ce ma sfatuiti ...
    Ultima modificare făcută de costel; 22.03.2016 la 09:03.

  7. #7
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat în original de costel Vezi post
    Buna ; am schimbat lnb-ul (model gold ) dublu , la antena de aprox doi ani ,acum a aparut un fenomen pe Thor unele programe la frecv superioare am semnal f slab (se blocheaza )am reglat antena si nimic ,la unul din receptoare apare acest fenomen .,am schimbat receptoarele intre ele fara nici-un rezultat .ce ma sfatuiti ...
    Ia-o sistematic ,inlocuieste cablurile intre ele la lnb ,daca defectiunea se muta la celalalt receptor inlocuieste lnb deoarece sa devalorizat ( capacul din fata lnb cel alb datorita cond atmosferice se matizeaza sau in cel mai rau caz plesneste pe lateral acest lucru favorizand intrarea mizerii in lnb )asa se intampla cand luati tot felul de chinezarii de doi lei..

  8. #8
    Data înscrierii
    19.03.2015
    Posturi
    90
    Ati avut dreptate lnb defect ,am cumparat unul adevarat ,l-am inlocuit si functioneaza perfect .acum observ un plus de sensibilitate programele care se vedeau rau acum se vad perfect ,semnal maxim ...va multumesc .

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro