Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Defectiune imagine Plasma Display Samsung.

  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587

    Defectiune imagine Plasma Display Samsung.

    Model PS-42C62H. Model Code PS 42C62HX/XEH. Pype L124C6. made in Slovackia. - defectiune ; suprapunere peste imaginea curenta a unor dungi de diferite culori, ca urmare a unor imagini statice vechi cu diferite contururi si forme. Aparatul a functionat pe linga programele Tv si cu diferite imagini cu reclame statice, ale firmei non/stop m-ai mult de 10 ani. Suprapuneri pe tot ecranul, care erau destul de deranjante la vizionarea unui peogram Tv. - Prin verificarea capacitatilor electrolitice din sursa cu ajutorul ESR-metrului, s-a gasit 9 buc. electrolitici de diferite capacitati si tensiuni defecti,uscati. - Am eliminat prin aceasta aproape in totalitate,suprapunerile de linii si forme geomertice de dublura peste imaginea curenta. -Problema este ca pe partea de jos a imaginii, au m-ai ramas citeva dungi orizontale. -Mentionez ca am schimbat capacitatile electrolitice, numai in sursa ( primar si secundar), nu si in celelalte module de functionare ale TV-ului. Pe acele benzi oriontale din partea de jos a imaginii,cred ca display-ul e defect. Poza; 2,3 si 5. - Vreau sa aflu si parerea celorlalti colegi despre liniile albastre orizontale ramase pe rastru. Atasez si niste poze.

    Fotogr.1241.jpgFotogr.1235.jpgFotogr.1236.jpgFotogr.1240.jpgFotogr.1249.jpg
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 17.04.2016 la 16:01.

  2. #2
    Parerea mea ca alea nu le mai scoate nimeni.

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Asa cred si eu.Imaginea nr.5 este dupa reparatie,e m-ai clara si limpede cu exceptia celor doua dungi de jos. M-am uitat ce consum nominal are aceasta imensa (magaoaie).......te ia ameteala Domnule. 380 de Wati / ora. -Asa ceva e paguba la usa casei,poate sa fie ia si (capsula cosmica),consumul e foarte mare.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 18.04.2016 la 15:01.

  4. #4
    Toate plasmele din primele serii consuma mult.Erau unele cu 650w/ora
    Acolo dungile eu crfed ca sunt remanente pe display si nu au cum fi scoase.

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Da,da asa cred D-le Dan. Pentru ca in final am luati cond-zii electrolitici la verificat si de pe placa LG si de pe celelalte etaje,de peste tot,ca ESR-metrul pe care-l am i-mi permite sa fac masuratoarea direct cu ei montati si nu am m-ai gasit probleme mari ca la sursa, unde au fost gramada defecti.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 24.04.2016 la 19:02.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro