Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 44

Subiect: Probleme conectare acumlatori

  1. #11
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    buna ziua asa o am panourile pe moment si asa sant conectate toate 5-panourile cu punti redresor dar am comandat 5-diode separate pentru fiecare panou si fiecare panou are 18-20v cu 6-amperi si regulatorul am de 30-amperi care stie 12v si 24v cu 700wati tipul regulatorului e model LD30A si la regulatorul asta cred ca merge aceste 5 panouri
    Imagini atașate Imagini atașate

  2. #12
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Da frumos facute, o sa mearga.

  3. #13
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Buna ziua, am intimpinat o problema la panourile fotovoltaice in partea de jos a inceput sa apara un fel de spuma alba la celule, cum ar fi la acumlatori cand se scurge acidul din el, intrebarea ar fi cum si ce pot face sa dispara spuma respectiva depe celule multumesc

  4. #14
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    -Pot exista citeva inconveniente daca ace-a zona de celule se incinge s-au chiar daca nu. ; a) A patruns apa la partea de jos a celulelor si circuitelor de acolo. b) De regula panourile se pun in serie unul de altul prin intermediul diodelor de sens (+ - + - + -) si se leaga la invertor. - In invertor intrind trei serii a cite ( x ) panouri. Adica la invertor aparind trei mufe de (-) minus si trei mufe de (+),valabil pt. scoaterea tensiunii trifazice,pot sa apara si doua mufe de (++) si doua mufe de (--) pentru tensiune bifazica, s-au poate apare un (+) si un (-) doar pt. tensiunea monofazica. S-ar putea ca legatura in "paralel" a panourilor sa creeze unele probleme si "inconveniente" la sarcina. Deoarece la panourile fotovoltaice de putere cu serii m-ai multe NU se foloseste legatura "paralel"intre panouri. Se insumeaza seriile in "paralel" doar pe Invertoare.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 16.05.2016 la 14:24.

  5. #15
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Buna la fiecare panou am cate o dioda pusa la partea de + si dupa acea adica dupa fiecare dioda e legata panourile in paralel minusurile cu minus si plusurile cu plus si asa intra in regulatorul de incarcare si dupa aia in acumlator, sau sa las mai mult sa aeriseasca poate asa nu face condenz in panouri ca intradevar a avut putila apa dupa ce am inchis toata patru laterale dar am lasat niste gauri pentru aerisire dar sarputea sa nu fi de ajuns acele gauri pentru aerisire, acum am desfacut partea de jos si lam curatat si am stropit in totalitate cu sprei care contine ulei si mai si curata, tipul spreiului e K2-007 lubrifiant si am lasat asa fara sal mai inchid panourile, doar 1-panou am inchis si la el a aparut aburi putin apa si la celelalte care nu sant inchise la alea nu au aburi si nici apa

  6. #16
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Buna ziua. -Se incing celulele din acea parte de jos ? La panourile originale facute de Chinezi nu este pe celule decit stratul transparent de cristal si sub celule doar plasticul pe care sunt lupite celulele,binenteles totul este acoperit cu lac inculisiv traseele plate ale circuitelor celulelor in rest nu e obturat nimic. Doar placa de borne unde are si Dioda de sens Schottky, montata pe borna cu (+) si cablele afara.- Posibil ca acel condens sa-l faca datorita mediului inchis al panoului.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 24.02.2021 la 12:40.

  7. #17
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Buna ziua osa las toate libere in partea de jos sa aeriseasca bine fiindca cele care nu sant inchise nu au aburi in ele doar cel care e inchis la ala a aparut iarasi aburi, si daca se incalzesc oare are ceva ca de functioat functioneaza destul de bine

  8. #18
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Si ca iam dat cu sprei lubrifiant sal curete un pic si sa uns cu uleiul fin din el sa sper ca nul afecteaza pe celulele din el si sper ca nici no sa aiba aburi in ele daca raman libere in partea de jos si nici apa nu intra in ele ca de jos in sus nare cum sa intre apa in ele si sa sper ca no sa am probleme cu ele din cauza caldurii ca are si cum sa iasa din ele ca o las libere in partea de jos ca in partea de sus nupot lasa liber casa nu cumva sa intre apa in ele

  9. #19
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    De regula celulele se incing din doua motive ; 1) Din cauza caldurii de la soare. si 2 ) Cind intra in sarcina,dar stai linistit ca merg pina la o temperatura de aprox 60...80 de grade normala pentru ele. Cred ca trebuiesc date aerisite in partea de jos,avind in vedere modul in care le-ai asamblat in panou. Bine ar fii daca pe acea portiune ai putea baga niste vata de sticla s-au vata minerala ce se foloseste acum in constructii.
    Intreb de curiozitate ; Ce alimentezi cu 12 s-au 24 de volti la puterea de 700W ? Din curiozitate intreb ? A-i putea folosi si un invertor de 12 / 220V la 700W. Pt iluminat (becuri cu LED s-au economice), un Televizor e.t.c. - Eu i-ti urez succes in continuare si m-ai vorbim,ori de cite ori e cazul. Sunt bucuros de realizarea ta.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 16.05.2016 la 19:56.

  10. #20
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Buna sincer pe moment am un singur acumlator de 12v-100AH din care asi vrea sa mai iau inca vreo 4-buc si cu ce mai am sa fie 5-buc in total si sa iau un invertor de 1000w, dar acum ce am 1-acumlator de 12V-100AH, 1-invertor de 300W, si 5-panouri de 18V-6A fiecare, 1-regulator care stie 12V-24V-700W-30A, si o folosesc pe moment la 1-tv, 1-decodorul dela parabola, 10-metrii banda led de 15W/metru si sincer functioneaza destul de bine, numai ce osa mantorc din germania cam dupa 2-luni numai atunci osa mai iau acumlatori invertor mai mare, ca de plecat in inafara numai la sfirsitul saptamanii acestea osa plec si mantorc dupa 2-luni si atunci vreau sal mai completezi cu cate ceva

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro