Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Reglaje Sursa tensiune

  1. #1
    Data înscrierii
    14.07.2016
    Posturi
    4

    Reglaje Sursa tensiune

    Salut
    Sunt nou, iar domeniul meu nu este electricitatea, dar rog sa treceti cu vederea si as dorii un mic ajutor.
    Am o sursa reglabila ZHAOXIN 1502D, de la 1-15 volti
    0-2 Amp
    Cand folosesc transformatorul, amperajul nu se ridica mai mult de 0,6 Amp
    Intrebarea mea ar fi, daca se poate fixa amperajul, adica sa fie amperaj fix de 2 amperi? Indiferent de voltajul utilizat!
    Cum se poate realiza? Eventual cineva din Targu Mures daca ma poate ajuta, contra cost!
    Daca functioneaza as vrea sa cumpar o alta sursa de 3-4 amperi si tot asa sa fie tensiune fixa.
    Sau daca cineva imi poate construii o sursa
    Eu utilizez voltajul de la 5-12 volti, la amperaj 4 continuu
    Voltajul reglabil poate incepe si de la 1 pana la max 20 nu e problema, am mentionat doar ce utilizez eu
    Multumesc anticipat pentru ajutor

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Aceasta este sursa ,,??
    ea0926f2f1489afb6f8905a3d57709ed-6167459-700_700.jpg
    Este cam greu de explicat daca nu le ai cu electronica .primul buton stanga (curent ) il dai in sensul acelor ceas la max .iar in acest caz sursa va debita in sarcina max 2 A .uite aici un ex;cum se masoara curentul http://www.robotics.ucv.ro/flexform/.../masurare.html
    Ultima modificare făcută de vali 52; 14.07.2016 la 19:52. Motiv: editat gramatical

  3. #3
    Data înscrierii
    14.07.2016
    Posturi
    4
    Da, sursa este acela. Da stiu ca reglez amperajul la maxim, insa aparatura care folosesc consuma maxim 0.6 amper. Eu as vrea 2 amperi continuu. Nu stiu daca este posibil de modificat sursa ca ameprajul sa fie continuu de 2 amp. de asta intreb si eu.
    Mersi pentru raspuns

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Amperajul creste pe sursa, in functie de sarcina.

  5. #5
    Data înscrierii
    14.07.2016
    Posturi
    4
    Da , exact. Daca ar fi vreo cale sa fixez amperajul la 2 amp indiferent de sarcina, ar fi cel mai bine. Sau daca s-ar putea monta ceva in sursa care sa redea amperajul maxim. Sunt interesat daca este realizabil. Daca nu e posibil, e ghinionul meu

  6. #6
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Citat Postat în original de shaddow3333 Vezi post
    Da , exact. Daca ar fi vreo cale sa fixez amperajul la 2 amp indiferent de sarcina, ar fi cel mai bine. Sau daca s-ar putea monta ceva in sursa care sa redea amperajul maxim. Sunt interesat daca este realizabil. Daca nu e posibil, e ghinionul meu
    Sincer nu stiu ce doresti tu de la aceasta sursa, fara notiuni elementare de electronica nu prea avem ce discuta ,sursa este in perfecta stare de functionare dar tu nu stii ce vrei de la ea ,exista o diferenta capitala intre amperi (curent )si tensiune .,tensiunea o poti fixa ,dar curentul nu (curentul variaza in functie de consumator )iar potentiometrul ce fixeaza curentul este pus acolo pe panou sa fixeze un curent care daca este depasit sursa intra in protectie ,ceasta sursa poate sa debiteze maxim 2 Amperi consum ,iar ce trece peste sursa intra in protectie
    spre exemplu ia un bec auto 12V alimenteza-l la sursa si joacate cu potentiometrul care variaza tensiunea ,ai sa observi cum creste sau scade curentul in functie de tensiune, cand dai tens maxima curentul va fi maxim (cosumul consumat de bec va fi maxim )iar cand alimentezi cu tensiune mai mica implicit curentul va scadea .. sper ca ai inteles ,,

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    M-ai clar de atit,nu se poate. Cum a explicat colegul Gabi. (I-ar sursa-ti duce 2 Amp. la maxim). Consumatorul tau i-si ia curent cit vrea pina la 2 Amperi.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 15.07.2016 la 12:41.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro