Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Schema Lenoir de 9 inci mini tv lcd

  1. #1
    Data înscrierii
    26.08.2016
    Posturi
    2

    Schema Lenoir de 9 inci mini tv lcd

    Daca ma poate ajuta cineva cu o schema Lenoir de 9 inci,mini tv lcd sau macar cu schema inverterului,sau o schema similara cu ce pot inlocui inverterul cu o singura lampa.Tv functioneaza cateva secunde bine dupa care se intrerupe si o ia de la inceput iar functioneaza cateva secunde ,iar intrerupe etc....Invertorul este tip 4-805c-hv03JV-805F-A01inverter.jpg

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Masoara alimentarea invertorului ,posibil sa faca figuri sa intre in protectie ,,,cu ce tensiune se alimenteaza mini tv ..??

  3. #3
    Schema sanse aproape zero swa gasesti.Se opreste doar backlightul sau tot TVul?

  4. #4
    Data înscrierii
    26.08.2016
    Posturi
    2
    Se alimenteaza cu 12 volti si o tensiune secundara de 5 volti stabilizat pentru comenzi.Eu banuiesc ca este transformatorul pe miez de ferita care are cateva spire in scurt si intra protectia in functie.Nu am date ca pot eu sa-l bobinez.....

    Televizorul se alimenteaza cu 12 volti si din integratul LM2575 rezulta si 5 volti din sursa lui......

    __________________________________________________ __________________________________________________ ________________
    Se intuneca imaginea asa usurel si se intrerupe de tot,in cateva secunde apare iar imaginea si tot asa......

    __________________________________________________ __________________________________________________ ________________

    Da am masurat si tensiunea pe inverter care se alimenteaza cu 12 volti si scade constant si odata cu aceasta si luminozitatea pana ajunge la 0 volti,pe urma revine la 12 volti iar....

    Am pus o sursa de calculator 12 volti si 5 volti,a functionat bine 15 minute si a reaparut aceiasi problema.....Bine 12 volti am pus la intrare pe circuitul stabilizator LM2575....
    Ultima modificare făcută de comfel; 06.09.2016 la 09:39. Motiv: Unit postai succesive

  5. #5
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat în original de comfel Vezi post
    Masoara alimentarea invertorului ,posibil sa faca figuri sa intre in protectie ,,,cu ce tensiune se alimenteaza mini tv ..??
    Cum se alimenteaza efectiv tv-ul ..cu o tens de 12 sau ( 12 +5V )

    Citat Postat în original de andreimiha
    Da am masurat si tensiunea pe inverter care se alimenteaza cu 12 volti si scade constant si odata cu aceasta si luminozitatea pana ajunge la 0 volti,pe urma revine la 12 volti iar....
    Posibil ceva cond in sursa alimentare ,poti proba cu alta sursa

  6. #6
    Atunci nici nu-i din invertor defectul ci din sursa

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro