Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Intrebare becuri

  1. #1
    Data înscrierii
    26.09.2016
    Posturi
    6

    Intrebare becuri

    Am o intrebare, poate vi se pare stupida, dar imi trebuie neste becuri cu vapori de mercur si sodiu. Am vazut urmatoarele :

    http://www.dedeman.ro/ro/electrice/c...-070w-e27.html

    si

    http://www.dedeman.ro/ro/electrice/c...7-70w-loh.html

    Ambele au acelasi consum 70 w, ambele dau 6000 lumeni din cate scrie pe site.

    De ce la unul e clasa energetica A si la celalalt B ?

    Are rost sa il cumpar pe cel mai scump daca ambele dau tot atata ?

  2. #2
    Teoretic nu consuma la fel daca e clasa diferita.la asta se refera.Daca consuma la fel si eu l-as lua cel mai ieftin.

  3. #3
    Data înscrierii
    26.09.2016
    Posturi
    6
    Asta nu intaleg. La acelasi consum, aceeasi performanta (6000 lumeni) dar alta clasa energetica. Si la acelasi comerciant. O sa il iau si eu pe cel mai ieftin.

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Este o diferenta inte cele 2 becuri primul
    http://www.dedeman.ro/ro/electrice/c...-070w-e27.html Are o durata mai mare de functionare .verifica aceasta fisa http://i.dedeman.ro/media/file/file/..._1000507_f.pdf este Philips .iar celalalt este un no name cu o durata de viata mai mica si un pret pe masura

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    La becul din clasa B, durata medie de functionare este de 18000 de ore. Pe cind la becul din clasa A durata medie de functionare este de 24000 de ore. La aceia-si parametrii de functionare. Aceasta este diferenta <tehnica> dintre cele doua becuri.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 27.09.2016 la 16:52.

  6. #6
    Astea din pacate sunt cifre si nu garanteaza ca asa va fi.

  7. #7
    Data înscrierii
    26.09.2016
    Posturi
    6

    Question

    ignitor vechi.jpg

    Ok. Am pus bec nou, si tot nu merge. Am luat ignitor nou, de la magazin, nu aveau la fel cu ce am eu si eu i-am intrebat, cum il leg pe asta, daca asta are doar doua fire, si ala vechiul trei, si ei au zis ca nu stiu dar sigur merge, ca au mai dat din astea si ca nu s-a intors clientul, sa caut pe net ca sigur merge. Eu le-am aratat poza cu ce am eu si au zis ca din ala nu au.

    Am atasat poze cu ce am, mai e si un condensator. Erau inainte legate ca in schita de pe vechiul balast (acela negru, sn 57). Are cineva idee cum sa fac sa il leg acela nou, sincer nu prea ma pricep.
    Lateredit: daca il leg cum era inainte dar renunt la firul acela care merge direct de la balast (droser) la ignitor si in rest las firele alealalte o sa mearga ?
    Imagini atașate Imagini atașate
    Ultima modificare făcută de Nestiutoru; 04.10.2016 la 12:00.

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Pune o poza m-ai apropiata si clara la schema de conexiuni de pe ignitorul nou (gelux) si pune-o sa vedem compatibilitatea conexiunilor,dintre balast si ignitor,deoarece lipseste al 3-lea fir de la ignitor.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 08.10.2016 la 10:09.

  9. #9
    Data înscrierii
    26.09.2016
    Posturi
    6
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    Pune o poza m-ai apropiata si clara la schema de conexiuni de pe ignitorul nou (gelux) si pune-o sa vedem compatibilitatea conexiunilor,dintre balast si ignitor,deoarece lipseste al 3-lea fir de la ignitor.
    Gelux ign.jpg

    Va multumesc, ma scuzati ca abia acum raspund dar am fost tot plecat de acasa in weekend si numai aseara am vazut mesajul. Vine iarna, si vreau sa rezolv problema asta ca pe viscol nu se urca nimeni sus sa puna la loc lampa.

    L-am pus in cutie, dar inca nu am facut nici o legatura.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 08.02.2017 la 20:45.

  10. #10
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Acum se vede clar, pot sa te ajut. Faci legaturile exact ca in schema de pe Ignitor. <Conexiunile se executa "la rece", nu sub tensiune>. - Adica ; Lasi in pace firul din mijloc de la Balast (il izolezi,s-au il deconectezi). In felul acesta i-ti ramin doua borne la Balast (primul, intri cu "Faza" de 230 Volti, (sari peste ce-l din misloc) si ultimul faci conexiune intre el si Borna (B) de la Ignitor. Tot de la borna (B) a Ignitorului,s-au daca ti-e m-ai usor de la borna de esire a Balast-uli dintre el si Ignitor , te duci cu conexiune de legatura la una din Bornele Lampii (becului). Pina aici am terminat cu conexiunile de "Faza"ale circuitului. Urmeaza conexiunile de Nul de lucru retea , adica ; Faci legatura intre Borna (N) a Ignitorului si borna libera a Lampii (becul), tot de aici te conectezi la Nulul de lucru retea 230v. - In acest moment s-a inchis circuitul si trebuie sa se aprinta lampa. ATENTIE la urmatoarele conexiuni : -----Borna de esire a Balastului ,Borna (B) Ignitor si conexiunea catre lampa de pe acest circuit, ai 5000 de Volti , Mare atentie. (Pericol de electrocutare).
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 17.10.2016 la 22:01.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro