Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Amplificator boxa activa

  1. #1
    Data înscrierii
    28.10.2016
    Posturi
    1

    Amplificator boxa activa

    Am achizitionat de curand 2 boxe active dB Opera MKII (415) 15" , una din ele este in stare perfecta , dar cealalta a suferit interventii . Problema consta in :
    Boxa cu interventii practic nu avea inalte de cand am cumparat-o (suna foarte incet) plus ca avea bubuituri si distorsiuni pe semnal . Am dus boxa la reparat , s-au constatat urmatoarele :
    -doua suruburi erau mai lungi , atingeau circuitul si faceau masa
    -tweeter-ul era legat pe amplificarea de woofer si pus un filtru pe circuitul acestuia .
    -circuitul este intrerupt in unele locuri si a fost tras un fir sau un fir cu rezistor pentru a inchide circuitul .
    Problemele de mai sus au fost remediate (s-a schimbat integratul de pe amplificarea tweeter-ului) cu exceptia ultimului punct . Boxa are semnal acum , se aude fara distorsiuni dar mai incet decat cea buna . Tot nu prea se simt inaltele .
    As fi recunoscator pentru orice ajutor , cam care piese ar trebui verificate daca semnal este dar nu la puterea normala plus o schema mi-ar fi de mare ajutor !

  2. #2
    Greu de spus fara sa vedem

  3. #3
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Pune o poza (eticheta ) sa vedem ce model este .asa pe dinafara discutam.... discutii poate gasim o schema

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Probabil integratul de amplificare care a fost schimbat, nu este la fel ca cel de pe canalul celalant ....

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro