Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: releu protectie

  1. #1
    Data înscrierii
    01.10.2011
    Posturi
    156

    releu protectie

    Domnilor am o nelamurire, am primit de la cineva un releu de protectie diferntiala de tipul PBSM-634/03-MW cu patru poli nu am gasit decat ceva date tehnice care nu ma multumesc, as vre sa stiu cum functioneaza chestia asta ca sunt situatii unde instalatia de pamantare este legata la nul si anumite aparataje nu accepta asta si trebuie sa faca o protectie trifazica la supratensiuni care sunt frecvente in zona, releul asta are trei faze si nul care trebuie legate dar daca dupa el nulul este legat la un loc cu pamantarea as vrea sa stiu o sa functioneze sau nu ca nu stiu ce sa fac, adica as putea sa caut si sa desfac pamantarea de nul dar este ceva de nedescris, daca ati putea sa ma lamuriti cu asta va rog!

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Atita timp cit Nulul de protectie,este legat in comun cu Nulul de Lucru,in instalatia electrica interioara, orice protectie Diferentiala NU va funcriona. Fie ia Siguranta Diferentiala s-au Releu Diferential de protectie. Principiul Protectiei diferentiale tocmai asta este ; - Sa declanseze la un curent minim de 300mA. -Sa simta si sa faca diferenta dintre Nulul de Lucru si Nulul de Protectie. -Sa simta diferenta dintre Nulul de lucru si faza si nu in ultimul rind sa simta diferenta dintre Nulul de Protectie si Saza. -Am sa va dau exemplu Releul de protectie din BMP-urile de la locuinte la monofazic, acolo din BMP,coboara un fir la pamint, unde are un electrod de citiva zeci de centimetri infipt in pamint. Daca acest electrod care de fapt este ( O priza de pamint Tehnologica,necesara functionarii sigurantei diferentiale),este tras, smuls,din pamint, imediat siguranta cade, nu m-ai sta anclansata. -De ce ? -Pentru ca nu m-ai poate sa faca Diferentierea din instalatia interioara si atunci siguranta practic trece pe (avarie) si declanseaza. --- Si acum fara suparare, daca la ace-a instalatie electrica interioara ( trifazica,bifazica s-au monofazica) , NU s-a respectat lucruri Elementare din Normativele de Executare a Instalatiilor Interioare, adica ; -Circuitele Nulului de Protectie Separate si aduse in Tabloul de distributie si legate la Bara lor de Nul de protectie. - Circuitele Nulului de lucru cu traba lor. -- Cum vrea acest abonat sa monteze Releu s-au siguranta Diferentiala, daca acest aparat, nu poate functiona, datorita incutcarii in instalatia interioara, a Nulului de Lucru, cu Nulul de Protectie ? --- Intr-o instalatie CORECTA daca din greseala ai atins Nulul de protectie cu Nulul de Lucru Diferentiala imediat a declansat. Nu m-ai vorbesc de scurt ,Faza cu Nul. -- Asta e treba. Cred ca am fost destul de explicit si NU am cautat sa intru in explicatii teoretice care poate plictiseau. - ///- Cu bine D-le dan08.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 06.12.2016 la 20:18.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro