Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Samsung UE40F6800SD-Ma poate ajuta cineva cu depanarea...

  1. #1
    Data înscrierii
    20.12.2016
    Posturi
    1

    Samsung UE40F6800SD-Ma poate ajuta cineva cu depanarea...

    Am un Samsung tv cu o mare problema sau cel putin asa cred eu. Din pacate in timpul unei furtuni cu fulgere nu am reusit sa il inchid la timp iar antena colectiva a blocului sa defectat, odata cu antena si tv-ul meu. O sa incerc sa descriu ce simtome are incercand sa fiu cat mai scurt in prezentare. Am sonor pe toate sursele de intrare dar nu am imagine deloc. Am crezut ca am un T-con defect deorece acesta pe care il am eu are 3 leduri montate pe el care indica corecta functionare a lui. La al meu sunt aprinse doar doua din ele asa ca am crezut ca de la el este defectul. Am comandat un alt T-con nou si surpriza...se aprind la fel doar doua leduri iar ecranul mort in continuare. Daca inlatur conectorul dintre mainboard si T-con se aprinde retroiluminarea. Asa ca cred ca defectul este undeva pe main board. Nu am reusit sa gasesc o schema electronica a acestui tv pentru a masura ceva tensiuni si macar sa ma apropii de sursa defectului...recunoscator ptr cine poate sa imi faca rost de o schema de main board BN94-06319F. Am fost cu el si la un atelier de reparatii tv iar acolo mi au spus ca trebuie un nou main board . Problema este ca costa in jur de 220 euro, practic un sfert de tv. si ca sa fiu sincer sper sa reusesc sa il fac cu mai putini bani. Eu traiesc in Italia acum iar aici preturile sunt cum sunt. Orice sfat sau orice sugestie va fi apreciata. Am ceva notiuni de electronica, nu sunt un profesionist dar ma descurc destul de bine. Astept ceva sfaturi poate o schema, orice poate sa ma faca sa avansez in repararea acestui tv. Va multumesc inca o data.

  2. #2
    Data înscrierii
    01.02.2012
    Posturi
    91

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro