Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: sursa 450 w arsa

  1. #11
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Pe dioda dubla este simbolul de m-ai sus , de doua diode puse cap in cap .34b9da6a05c0f37d31108bfbedfb3056-801833-1000_1000.jpg -Acesta este multimetrul Dv-stra, DT 9205A, diodele le masura-ti cu ajutorul celor doua anse ale aparatului . I-ar pt. tranzistori ave-ti port special , pentru tranzistori PNP si NPN , problema este ca trebue sa ave-ti cunostinta despre jonctiunea semiconductoate pe care vreti sa masura-ti , adica obligatoriu sa cunoaste-ti (dataschet-ul) adica terminalele (pinii) baza , colector, emitor , s-au cit de cit ceva cunostinte elementare despre tranzistori si diode . -- La multimetru Manual de utilizare nu aveti ?
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 15.01.2017 la 17:40.

  2. #12
    Data înscrierii
    12.11.2016
    Posturi
    47
    Adica cum intr-un singur sens? Exemplu va rog

  3. #13
    Data înscrierii
    12.11.2016
    Posturi
    47
    Pai colector baza si emitator , zic ca imi dau seama cu mumtimetru ce fel de tranzistori sunt , dar eu nu inteleg valorile cand sunt ok si cand nu

  4. #14
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    - Bine , hai s-o luam de la inceput cu Diodele , dupa care cu tranzistorii . ---Selectati comutatorul pe poz. cu simbolul diodei. Se conecteaza fisa tester de culoare Rosie , la intrarea ; **V, Ohmi,mA**, i-ar testerul Negru la intrarea COM. -- Conecta-ti testrul rosu la Anodul diodei de masurat, i-ar testerul Negru Catodul diodei de masurat. Daca testerele sunt conectate invers ,pe display v-a aparea cifra (1) , i-ar buzerul v-a suna daca valoarea rezistentei interne a diodei este m-ai mica de 70 Ohmi . ----- Masurarea Tranzistorilor : -- Prin selectarea comutatorului pe pozitia **hFE**, se indentifica tipul jonctiunii tranzistorului , daca e ( pozitiv-negativ-pozitiv PNP ) s-au (negativ-pozitiv-negativ NPN), i-ar indicatia de pe display , v-a arata **Factorul de Amplificare (Beta)** al tranzistorului masurat . ------ Spor la **sapaturi** in ale Electronicii si : -- S-auzim de bine .
    Imagini atașate Imagini atașate
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 15.01.2017 la 20:46.

  5. #15
    Data înscrierii
    12.11.2016
    Posturi
    47
    Multumesc mult , deci daca dioda e sub 70 ohmi nu e buna , si cand un tranzistor e defect dupa ce ma iau?

  6. #16
    Data înscrierii
    03.04.2014
    Posturi
    27
    Citat Postat în original de mirelmirel11 Vezi post
    Multumesc mult , deci daca dioda e sub 70 ohmi nu e buna , si cand un tranzistor e defect dupa ce ma iau?
    Scuze dar acest subiect se abordeaza in clasa a XI

  7. #17
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Asta e . ( Dar baiatul vrea sa invete ). - Cred ca esti c-am dur colegul Lucian . M-am uitat la virsta lu-i (mirelmirel11) , zice ca are doar 16 ani . -- Dar sa revenim la ale noastre . Notiuni generale ; --- Cind un tranzistor e defect, noi in general verificam pe domeniul de rezistente,(eu asa m-am obisnuit de mult), cu ansele tranzistorul, jonctiunea ; baza ---colector, baza--- emitor , si ce-l m-ai important emitor---colector ,urmarind totodata si rezistenta interna a fiecarui baza fata de emitor si colector si invers sctimbind polaritatea anselor . -- Un tranzistor este defect , (la scurt ma refer) cind rezistenta e (0) zero , intre pinii tranzistorului, indiferent care ,fata de celalalt. -S-au infinita intre B-E si B-C. in ambele sensuri, atunci jonctiunea este intrerupta . --- Intre Emitor si colector rez. trebue sa fie foarte mare in ambele senzuri , cu exceptia diodei de recuperare dintre emitor si colector inclusa in jonctiune , cum este la tranzistorii de Putere . -- O metoda simpla este in cazul multimetrului ce-l detii , folosirea portului de tranzistoare , acolo i-ti arata si marimea factorului de amplificare al tranzistorului si ce fel de tranzistor este . --- Dar m-ai bine cauta documentatie despre semiconductoare Diode , de detectie, redtesoare , zener, etc . -Tranzistori , cu germaniu, cu siliciu , tipuri , functie de frecventa e.t.c . --- Si vorba colegului Lucian , abordarea acestu-i subiect in aceasta sectiune este total nepotrivit , nu de alta , dar o sa ma certe Sefii administratori ai acestu-i Forum , ca nu respectam Regulamentul si Sectiunea potrivita pentru asa ceva. -- Adica sectiunea ** Electronica pt. incepatori**. --- Cu bine .
    Ultima modificare făcută de comfel; 18.01.2017 la 09:23. Motiv: Rectificat text

  8. #18
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Motivul editarii ; La cererea (membrului mirelmirel11). Vrea sa invete. -Am specificat in postare , de ce nu m-ai continui intrebarilor lu-i ,fiind-ca sectiunea nu este ce-a potrivita pentru ce intreaba el . -Cu scuzele de rigoare ,atit pt. Forum ,cit si pentru el .

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro