Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Tv lcd Mitsai 22UM10

  1. #1
    Data înscrierii
    22.01.2017
    Posturi
    6

    Tv lcd Mitsai 22UM10

    Salutare,

    Sora mea are un televizor Mitsai 22UM10 adus din Portugalia, care nu receptioneaza nici un post tv prin cablul coaxial. Fiind un electronist amator m-a rugat sa ma uit sa vad ce are.
    Am descoperit ca selectorul de canale este foarte corodat in interior, fara a avea urme de lichid in exteriorul lui. Am fost pe Maica Domnului cu selectorul in mana, dar nimeni nu are tipul/modelul asta de selector. Ma puteti ajuta cu un echivalent pentru selector?
    Televizorul mai are o mica problema, cand conectez placuta butoanelor de comanda in placa de baza, televizorul incepe sa se comporte ca si cand unul din butoane ar fii in scurt, am mai intalnit problema asta la alt televizor, iar solutia a fost inlocuirea a 2 electrolitici, dar aici toti electroliticii sunt in stare buna, rezistorii de pe placuta butoanelor au valorile corect, etc. Aveti idee ce ar putea fii?

    Va multumesc!

    IMG-20161224-WA0001.jpg IMG-20161224-WA0002.jpg IMG-20161224-WA0003.jpg sel.jpg

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Selector cu (componenta activa ) in scurt , de regula C.I. Tocmai de aceia in zona respectiva de lucru , placa de pertinax este supraincinsa ,(nu afectata de coroziune) , asta e alteva . -- Trebue vazut ce componenta este aceia , ce scrie pe i-a ? Piesa trebue verificata , scoasa si inlocuita . Verificarea trebue facuta cu atentie prin masuratori , la tot selectorul si circuitelor aferente . --- Concluzia defectiunii ; patrunderea unei componente alternative (tensiunea de retea) , prin cablul coaxial , in selectorul de canale.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 27.02.2021 la 18:57.

  3. #3
    Cu unele tunere e greu.Poate dupa identificarea pinilor poate ar fi o sansa

  4. #4
    Data înscrierii
    22.01.2017
    Posturi
    6
    Multumesc de raspunsuri!

    @ion mechenici Selectorul este corodat ptr ca tot sasiul selectorului pe zona afectata este ruginit, capacul selectorului numai in zona respectiva este ruginit, cuartzul de asemenea este atat de ruginit incat nu se stie ce tip de cuartz este. Electronica selectorului nu pare deloc prajita/afectata, vizual...
    @dan cod, la ce va referiti cand spuneti identificare pini?

    Multumesc!

  5. #5
    Adica identificarea pinilor tunerului

  6. #6
    Data înscrierii
    22.01.2017
    Posturi
    6
    pini selector.jpg
    Am facut o poza mai in detaliu cu pinii selectorului...

  7. #7
    Nu poza ci tensiunile pe pini.Greu e uneori.Si urmarit daca se poate trasee unde merg.

  8. #8
    Data înscrierii
    22.01.2017
    Posturi
    6
    Cand nu esti cunoscator, intradevar este greu, asta a fost si motivul pentru care am intrebat la ce va referiti cand spuneti identificare Revin cu detalii, multumesc!

  9. #9
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Citat Postat în original de mutica Vezi post
    Multumesc de raspunsuri!

    @ion mechenici Selectorul este corodat ptr ca tot sasiul selectorului pe zona afectata este ruginit, capacul selectorului numai in zona respectiva este ruginit, cuartzul de asemenea este atat de ruginit incat nu se stie ce tip de cuartz este. Electronica selectorului nu pare deloc prajita/afectata, vizual...
    @dan cod, la ce va referiti cand spuneti identificare pini?

    Multumesc!
    In poza asa se vede , ca afectat de temperatura. --Atunci treaba se schimba la 180 de grade. (poate fii remediat, prin indentificare de catre o persoana experimentata). Adica indentificarea tensiunilor necesare selectorului ; +33V ; +5v ; tens.- SDA ; tens -SCL , etc. - Pentru asta sint necesare serioase cunostiinte si experienta in R-Tv si Schema desfasurata a aparatului, este necesar sa o ai in fata . ---- Daca crezi ca te descurci s-o citesti , fa rost de schema si m-ai discutam, altfel la nivel de incepator .... este o abordare a unu-i lucru destul de greu , (este posibil,din cauza neexperientei , sa provoci *Involuntar* si alte defecte).
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 24.01.2017 la 16:20.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro