Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 38

Subiect: Amplificator egalizator InterM PC1235

  1. #1
    Data înscrierii
    27.02.2017
    Posturi
    28

    Amplificator egalizator InterM PC1235

    Salut,am si o problema cu amplificatorul de la aceasta statie ,am gasit arsi finalii pnp si rezistente.....le am schimbat si imi DA pe iesire 60v ,am schimbat tot ce era ars si am verificat tot condesatore rezistente tranzistori am schimbat si diodele ,si tot imi da aceasta tensiune pe iesire....cred c anu face polarizarea negativa ,am remasurat tot este ok ,rog poate imi dati o sugestie ,va multumesc ,...

  2. #2
    Daca este alimentat la +-60V si pe iesire scoate 60V 100% ai piese defecte acolo.Sau nu ai pus ce valori trebuiesc la piese.

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Ce tranzistori finali au fost si ce tranzistori finali ai pus ? - Deoarece toti tranzistorii finali trebuie sa aibe acela-si factor de amplificare ( Beta) , pentru a avea acela-si curent de colector pe fiecare tranzistor , i-ar rezistentele de sarcina trebuie sa fie identice ca rezistenta si Wataj . - lucrul acesta este valabil si pentru tranzistorii prefinali .

  4. #4
    Data înscrierii
    27.02.2017
    Posturi
    28
    tranzistorii sint pusi exact ca in schema si rezistentele la fel ......

  5. #5
    Data înscrierii
    27.02.2017
    Posturi
    28
    2SC5200 si 2SA1243 finali si prefinali am pus BD244C si BD243C...

  6. #6
    Eu zic ca mai are ceva tranzistori arsi.

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    a) - Al doile-a final NU are cum sa fie 2SA1243 , deoarece acesta este un tranzistor de medie putere la -30V , 3 A , 15W si nu se poate imperechea de nici un fel cu 2SC 5200 . b) - Cind se fac asemenea lucrari in etajul final de putere Audio , intrarea de semnal se pune la masa . c) - Masurarea tensiunii pe tranzistorii finali , se face intre + (xx) si punctul comun al emitoarelor finalilor si respectiv -(xx) si punctul comun emitoare finali . d) Trebuie cunoscut unde se conecteaza miliampermetrul respectiv Ampermetru , in circuitul Colectorului , atunci cind se face echilibrul curentului de colector pe fiecare ramura . --- In concluzie 2 SC 5200 NU se imperecheaza cu 2SA 1243 , primul fiind un tranzistor de putere , al doile-a fiind un trz. de medie putere .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 03.03.2023 la 13:09.

  8. #8
    Eu cred ca 2SA1943 a vrut sa spuna

  9. #9
    Data înscrierii
    27.02.2017
    Posturi
    28
    imi cer scuze am scris gresit .era 2SA1943...2BUC ,pnp si npn ,ce am gasit acum unul din condesatorii de 10000mf/100V e umflat ,cred ca asta ar fi una din cauze ,aveam diferenta de 1,5v apoi m-am uitat in sursa si am vazut acel condesator ,acum sal gasesc sal schimb si apoi sa vad diferenta ,am lucrat curat pe cablaje si am pus pasta de racire pe tranzistorii exact cum a fost de fabrica...cu acel termistor BE 471ts sint putin cam in dubiu da diferit cu ceva ohmi fata de celalant canal......

  10. #10
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Verifica cam toti electroliticii ei fac mari probleme ....

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro