Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Amplificator audio JEIL JMA-900 defect

  1. #1
    Data înscrierii
    13.04.2017
    Posturi
    3

    Amplificator audio JEIL JMA-900 defect

    Buna seara, am primit recent un amplificator audio cu mici piese lipsa si as dori sa il repar, fiind un amplificator mai vechi, stereo de 460W, ar fi pacat sa il distrug.
    Am cautat pe internet o gramada si nu am reusit sa gasesc o schema, asa ca am ales sa cer ajutor pe un forum, unde poate reuseste cineva sa gaseasca schema.

    Detaliile amplificatorului sunt:
    - marca : JEIL
    - model : JMA-900
    - putere : 460W (stereo)
    - modelul placii dorite : JMA-900-A2

    In concluzie, schema de care am nevoie, este pentru JMA-900-A2, aceasta informatie fiind inscriptionata pe placa defecta, componenta al amplificatorului.

    In final, as dori sa multumesc anticipat pentru ajutor.

    Editare: Poate va mai ajuta urmatoarele oformatii:
    - "OUTPUT POWER : STEREO AT 4Ohm 460W"
    - Made in Korea
    - contine un trafo toroidal de 2x80V si 2x12V avand o punte de putere mare si una normala, cu 6 Condensatoare Electrolitice de 5.600uF/120V
    Ultima modificare făcută de stan77; 30.04.2017 la 23:50. Motiv: Informatii in plus

  2. #2
    Data înscrierii
    03.04.2014
    Posturi
    27

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Se poate pune barem o poza inteligibila cu ace-a placa , fata si spate ?

  4. #4
    Data înscrierii
    13.04.2017
    Posturi
    3
    Primele 3 poze sunt cu partea din fata, iar urmatoarele 3 cu partea din spate.
    Placa a mai fost la un asa zis depanator, ideea e ca a facut doar prostii. Lipsesc cateva componente importante si cateva componente adaugate degeaba si unele gresit, de un om care cica s-ar fi ocupate de amplificatoare, dupa aceea a ajuns la un alt om de ca care am primit amplificatorul, el neavand ce face cu el, deoarece lipseau piese, incluzand cele 24 de tranzistaoare.

    Editare: Vad ca nu s-au incarcat pozele, si nu stiu cum sa procedez in cazul acesta, asa ca voi posta un link catre o pagina de transfer si poate reuseste careva sa le puna, daca nu se accepta metoda cu link-ul.

    https://we.tl/Q6XDJTlqob
    Ultima modificare făcută de stan77; 30.04.2017 la 23:46. Motiv: probleme la incarcarea pozelor

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    download.png Ai acolo doua amplificatoare operationale Dual (4558). La care configuratia pinilor este urmatoarea ; pin 1 - output 1 , pin2- inverting input 1 , pin3 -non-inverting input 1 , pin 4 -Vcc +- 18v diferential , pin 5 -Non inverting input 2 , pin6 - inverting input 2 , pin 7 - out-put 2 , pin 8 - Vcc -18vdif. I-ar seria tranzistorilor este notata la fiecare pe placa . Poti scoate de pe net. dataschetul la fiecare pt. a stii ce cumpara . Datele la Tranzistorul 2SA1492 sunt urmatoarele ; NPN silicon ; CB-18v . CE-180v . EB-6v . Icolector -15A . I baza-4A . P colector-130W . 150grade cels. Un meserias adevarat cu scoala si experienta , il face . Nu piriciuni ce se dau meseriasi cu meseria facuta Ocazional , (pe genunche) nu au cum sa-l faca . -- Trebuiesc scoase de pe net. cum am spus toate tranzistoarele lipsa si cumparate si ca sa fiu clar , acestea sunt cele m-ai importante componente , ai sa vezi in total cit costa si-ti da-i seama , daca renunti s-au nu . Eu i-ti urez succes . M-ai vb. S-auzim de bine .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 01.05.2017 la 21:12.

  6. #6
    Data înscrierii
    13.04.2017
    Posturi
    3
    Am gasit deja tranzistoarele, cu astea nu am probleme, dintr-un tip trebuie sa cumpar 20 de buc a cate 6lei/buc, si din celalalt tip 4 buc la 13lei. Problema e ca cel care a prins prima data placa in mana a facut doar prostii, adica lipsesc 2 circuite integrate( se poate vedea pe poza 3 locasul pentru U101 si U102) pe care nu ii stiu, pe partea cealalta sunt adaugati 2 condesatori ceramici mici si o punte (pe poza 5-6 se poate vedea). Ca sa pot vedea rostul modificarilor am nevoie de o schema, deoarece lipsesc si cateva rezistente si in loc de o dioda este o bobina, si da, stiu ca e ciudat.

    Daca nu se poate gasi schema electrica pentru amplificator, atunci tot ce ramane de facut e sa fac alta placa de amplificare si placa asta sa o tin ca amintire.

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    U101 si U102 fiind foarte aproape de ace-l conector alb cu 3 pini , banui ca cele doua CI-uri pot fii doua preamplificatoare (avind in vedere ce-i trei pini de la conectorul alb . Adica ; Semnal (A) . GND . si Semnal (B) . La fel de bine pot fii si doua Regulatoare de tensiuni . I-mi pare rau , am cautat si eu schema acestu-i amplificator ,insa nimic . De regula ,la scule de acest fel straine nu dau scheme . Amplificatorul a fost o scula serioasa . Sincer m-asi fii bagat cu m-ai multa atentie sa va ajut , daca erau barem , toate piesele la locul lor , chiar defecte , nu conta . Ne descurcam si fara schema lu-i colaborind . - Inca o data i-mi mentin spusele ; asemenea **Piriciuni** care se baga in treburi pe care nu le controleaza teoretic citu-si de putin , nu m-ai vorbesc de experienta in domaniu , sunt Tractoristi , Nu Electronisti . - Din cite vad din pozele expuse si strapurile facute , deduc eu ,ca ce-l care a intervenit in Amplificator a creat defectiuni ** in lant**, din cauza prostiei . --- Nu-mi dau sema daca colegii me-i au avut timp sa vada acest subiect , avind in vedere schema acestu-i amplificator , poate o detine careva . -Alegerea este a dumitale , pentru crearea altu-i amplificator la aceasta putere ; 460W stereo . Cu bine .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 02.05.2017 la 22:37.

  8. #8
    Nu se găsesc scheme la așa ceva.Subiectul l-am văzut dar e greu de dat sfaturi despre prostiile făcute de alții.

  9. #9
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Asa e D-le Dan cod . Intelept spus .

  10. #10
    Dec multe ori nu8 merita bataia de cap si investitia.Un defect provocat este mult mult mai greu de rezolvat.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro