Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Semnal slab TV

  1. #1
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11

    Semnal slab TV

    Salutare

    Am 3 televizoare la mine acasa iar unul dintre ele are semnal mai slab la oricare din cablurile de la antena. Semnalul e pe pe cablu tv si e analogic.
    Din ce cauza acest televizor (NEI) are semnal mai slab ?
    Eu am banuit o vreme ca din selectorul de canale dar nu sunt sigur.
    Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?
    In special pe UHF apare problema.

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Este posibil sa ai semnalul slab din cauza selectorului .de unde ai cablu ( ce companie )

  3. #3
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11
    Semnalul il am de la o firma din asta asa mai mica nu e RCS sau UPC. Treaba e ca daca conectez celelalte doua televizoare tot la cablu de la acest televizor, functioneaza mult mai ok. Am intrebat la un service daca am putea sa schimbam selectorul de canale si au zis ca nu recomanda deoarece e posibil sa nu se potriveasca. Problema mea e ca nu stiu sigur care e componenta problematica. Selectorul de canale? Daca nu e selectorul problema atunci ce componente din TV se mai ocupa cu semnalul?

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Fa o scanare a programelor . - Intra in Menu Tv , treci pe (Instalare) si da-i (cautare ). Lasa-l sa caute pe toate frecventele , dupa care vezi unde se vede m-ai bine , pe ce program s-a instalat m-ai bine frecventa de cablu . ---Inainte de toate verifica mufa mama de la selectorul de canale sa faca contact bine cu mufa tata de la cablu , acestea doua se fie in perfecta regula .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 04.12.2018 la 19:50.

  5. #5
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11
    Daca bag mufa de la cablu numai putin, merge putin mai bine dar tot slab pe langa celelalte doua televizoare. Diferenta majora o constituie programele transmise pe UHF acolo merge cel mai rau. Nu sunt sigur e din selector sau poate fi altceva.

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    E clar . Trebuie verificat (semnalul de intrare in selectorul de canale) , contacte, mufa , lipituri imperfecte s-au chiar puneri la masa . - Daca le aveti cit de cit cu electronoica si aveti cu ce , pute-ti remedia problema chiar Dv-stra cu conditia sa scoate-ti Tv-ul din priza , urmarind traseul circuitului de semnal de intrare . De verificat vizual toata zona selectorului de canale , eventual refacute lipituri suspectate de contact imperfect in zona selectorului . Succes .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 30.04.2017 la 16:28.

  7. #7
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11
    Va multumesc pentru ajutor.

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Sa fii iubit .

  9. #9
    Bănuiesc că este șasiu Indiana și tunerele astea cam fac așa.Vezi și reglajul RAA.Neaparat să știm șasiul.

  10. #10
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    - I-si poate da seama oare , ce inseamna reglajul RAA ?
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 30.04.2017 la 21:49.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro