Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Tobe electronice

  1. #1
    Data īnscrierii
    28.02.2022
    Posturi
    1

    Tobe electronice

    Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema: vreau sa modific un set de tobe electronice (piezo) astfel incat sa simuleze o tastatura. Am realizat circuitul conform schemei insa durata impulsului pe LED (care va fi grupat cu un LDR sau inlocuit cu un optocuplor) este prea scurta pentru ca circuitul tastaturii sa sesizeze contactul. Intrebarea mea este: ce pot sa adaug circuitului pentru a putea modifica durata impulsului ? Multumesc, o zi buna!
    Capture.JPG

  2. #2
    Data īnscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    M-am uitat si eu la schema prezentata . Alege valoarea LDR-ului s-au val. fotorezistentei prin tatonare . S-au īncearca īnlocuirea piezoelectricului cu o casca cu rez. interna mare . Actionarea membrane-i are o anumita īntīrziere asupra bobine-i castii . Bineinteles modificīnd si valoarea rez. serie mai mare cu piezoelecricul . LM324 este un amplificator operational , n-ai ce modificare de īntīrziere sa-i faci poate daca-i atasezi dupa el un modul de reverberare . Reverberarea are timp de īntīrziere si repetare reglabil . C-am astea a-r fi variantele de īncercat .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 04.03.2022 la 15:22.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro