Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Adaptor alimentare

Data înscrierii
    28.05.2017
    Posturi
    0

Adaptor alimentare

Buna ziua,
    Eu nu sunt electronist, am facut schema electrica (cu relee) in doua variante pentru alimentarea unui motor electric comandat de un senzor de proximitate, astfel
    Adaptorul trebuie sa alimenteze:
    - un senzor E18-D80NK la 5V, 100mA, DC
    - un motor RS-365 la 2 tensiuni 12V si 24V, 1.35A, DC
    Adapturul este alimentat la 220V, AC.

Mod de functionare: senzorul este alimentat permanent.
    1- cand senzorul detecteaza un obiect timp de mai putin de 2 secunde motorul nu este alimentat.
    2.-daca obiectul ramane in raza de detectie mai mult de 2 secunde, se alimenteaza motorul cu 12V si functioneaza la 12V pana cand obiectul dispare din raza de detectie a senzorului.
    3 - Cand obiectul a disparut de raza de detectie a senzorului motorul se alimenteaza la 24V si mai functioneaza timp de 10 secunde pana la 10 minute (reglabil de la un potentiometru), dupa care motorul se opreste.
    Senzorul ramane in asteptare pana cind in raza lui de detectie apare un alt obiect si ciclul se reia. Atasez poze cu schemele electrice si legatirile la motor si senzor.
    Ma intereseaza daca poate cineva, contra cost, sa faca schema (in varianta cu costuri mai mici) cu piese electronice, care sa ocupe un spatiu cat mai mic posibil, pentru a fi montate in adaptorul de alimentare.
    Va multumesc.

Atașament 2219Atașament 2218Atașament 2217Atașament 2216

Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    220
    Nu ai specificat la ce vrei sa il folosesti ?

Data înscrierii
    28.05.2017
    Posturi
    0
    Citat Postat în original de gabi 40 Vezi post
    Nu ai specificat la ce vrei sa il folosesti ?

Nu cred ca este important la ce se foloseste. Important este ca motorul DC, comandat de renzor sa functioneze conform descrierii

Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.199
    -Consider raspunsul la intrebarea colegului Gabi 40 ,inca de la inceput , ca un moft . - Ba e foarte important , din punct de vedere TEHNIC , pentru ce-l ce executa lucrarea alimentatorului , sa se cunoasca de catre acesta , in cele m-ai mici detalii , destinatia pentru ce este folosit acesta . -In al doilea rind , motorul electric alimentat la tensiunea de 12V in gol absoarbe un anumit cutent , i-ar in sarcina alt curent . Acela-si motor alimentat la 24 V in gol este una , in sarcina este alta. - Pentru aceasta trebuie determinat ; ce curent nominal trebuie sa aibe fiecare releu , functie de tensiunea de lucru si sarcina motorului , la tensiuni diferite . - In al treile-a rind schema contine doua relee de temporizare si doua relee intermediare ,care oricit de minimalizate pot fii , ocupa un spatiu apreciabil , in afara de celelalte componente , ca puntea redresoare , snzorul IR e.t.c , numai din acest punct de vedere componentele montajului , NU vor incapea in cutia alimentatorului , avind in vedere ca spatiun interior de acolo este ocupat aproape in totalitate de transformatorul coboritor de tensiune . ---Daca nu sunte-ti specializat pe probleme electronice , nu m-ai emite-ti asemenea concluzii , pe care numai ce-l ce executa asa ceva , poate spune , daca este necesara cunoasterea destinatiei , pe care alimentatorul o poate avea , s-au ba .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 28.05.2017 la 22:27.

Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    707
    Eu stiu la ce ii trebuie cu o singura postare nu emiti pretentii ...
    Trebuia sa deschizi subiect aici http://www.forumulelectronistilor.ro...hp?74-Servicii

subiect inchis
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 29.05.2017 la 18:33.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Locuri de munca Bursa Iasi