Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Incarcare baterie 12v cu redresor la 16,5v

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Data înscrierii
    16.07.2017
    Posturi
    3

    Incarcare baterie 12v cu redresor la 16,5v

    Buna ziua,
    am achizitionat de curand un redresor pentru baterii auto (12V, 10.3A, 26-206Ah) si am constatat la incarcare ca voltajul masurat pe bornele bateriei este in jur de 16.5v.

    Stiam ca un voltaj de 14,1 ar fi unul safe. Am sunat pe cei de la magazin si mi-au confirmat inca o data faptul ca redresorul este compatibil cu bateria mea (bateria este Varta Silver Dynamic de 61A).

    Am lasat asadar bateria la incarcat. Bateria avea 12.4v cand am inceput incarcarea (masurat fara redresorul cuplat la borne), iar redresorul o arata complet goala. Voltajul masurat pe borne dupa cuplarea la baterie era de 16,4-16,7v (fluctua). Dupa cateva ore voltajul era tot acelasi, bateria scotea un sunet ca de fierbere (nu foarte audibil) fara sa se incalzeasca (25-28 de grade). Vazand ca nu se incalzeste am lasat-o asa pana dimineata, putin ingrijorat de sunetul ca de fierbere. In total a stat la incarcat 12 ore, insa am deconectat-o inainte de a se incarca la maxim, de teama sa nu se defecteze bateria (din ce am citit pe net spre finaul incarcarii un redresor bun scade voltajul gradat, aici insa voltajul era constant).

    Masurat in gol, deconectat de la acumulator, doar redresorul arata 13-13,1v.

    Intrebarea este daca este indicat sa pastrez si sa folosesc acest redresor sau exista pericolul sa defecteze bateria si mai bine sa il returnez?

    Mentionez ca sunt habarnist in materie de electrica asa ca va rog aveti rabdare cu mine.

    Multumesc.

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu a-ti specificat , de citi Amperi este bateria Dumitale ? Deoarece curentul de Incarcare al redresorului , mi se pare cam mare (10,3A) , fata de un curent clasic de incarcare de 4 Amperi , al une-i baterii auto de 55---70 A .

  3. #3
    Data înscrierii
    16.07.2017
    Posturi
    3
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    Nu a-ti specificat , de citi Amperi este bateria Dumitale ? Deoarece curentul de Incarcare al redresorului , mi se pare cam mare (10,3A) , fata de un curent clasic de incarcare de 4 Amperi , al une-i baterii auto de 55---70 A .
    Bateria este de 61A, redresorul are doua pozitii: 8,9A pentru acumulatori descarcati de tot (in jur de 9V) si 10,3v pentru acumulatori mai putin descarcati.

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Citat Postat în original de bradd Vezi post
    Bateria este de 61A, redresorul are doua pozitii: 8,9A pentru acumulatori descarcati de tot (in jur de 9V) si 10,3v pentru acumulatori mai putin descarcati.
    E clar . Una este sa incarci bateria cu un curent maxim de incarcare de 6 A ,avind in vedere capacitatea bateriei de fata . Si alta este sa o incarci cu un curent de 8.9 A (9 A) . -- O fierbe . I-ar prin fierbere fortata se vor SULFATA elementii . --- Concluzie ; 8.9 Ah este un curent de încarcare cam mare .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 18.10.2021 la 22:31.

  5. #5
    Un curent bun de încărcare este 1/10 din curentul nominal.
    Legat de tensiune ar trebui să știm ce încărcător este,liniar ,in comutație?Daca e liniar bateria de poate comporta că și un condi de filtrajul și de aceea tensiunea este arătată mai mare desi și acolo contează și aparatul cu care se măsoară.

  6. #6
    Data înscrierii
    16.07.2017
    Posturi
    3
    Citat Postat în original de dan cod Vezi post
    Un curent bun de încărcare este 1/10 din curentul nominal.
    Legat de tensiune ar trebui să știm ce încărcător este,liniar ,in comutație?Daca e liniar bateria de poate comporta că și un condi de filtrajul și de aceea tensiunea este arătată mai mare desi și acolo contează și aparatul cu care se măsoară.
    Nu stiu ce fel de incarcator este, nu gasesc nicio specificatie in documentatia tehnica ce il insoteste, pot spune doar ca a fost ieftin (133lei). Aparatul de masura este si el unul ieftin (20-25 lei acum 10 ani), modelul este cel de aici: http://www.hobby-hour.com/electronic...multimeter.php

    Am datele urmatoare insa:

    Redresorul masurat in gol arata 13,1v
    Bateria masurata in gol arata 12,4v
    Redresorul cuplat la baterie arata la bornele bateriei 16,5v

  7. #7
    Nu poți cere mai mult de la acele aparate(încărcător și multimetru) la aceste preturi.

  8. #8
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    redresorul este ok ....

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro