Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Invertor 12 v 220 v

  1. #1
    Data înscrierii
    28.10.2017
    Posturi
    2

    Invertor 12 v 220 v

    Va salut in primul rind si va multumesc ca mi-ati oferit ocazia sa ma alatur unei comunitati care din pacate in ziua de astazi reprezinta un hobby din ce in ce mai costisitor din cauza timpului care de ce sa nu recunoastem este din ce in ce mai limitat . Sa ma prezint pentru inceput : Numele meu este Nania Virgil si locuiec in Arges , Romania... Desi mi-a placut foarte mult electronica (pe vremea "celui impuscat" am facut ceva cursuri la "palatul pionerilor si soimilor patriei" apoi ceva timp am urmat facultatea de electronica aplicata pe care din pacate nu am mai putut sa o termin datorita unor lucruri care nu au depins de mine , electronica m-a atras intotdeauna... Am deprins unele lucruri pe atunci (cind se lucra cu vechii tranzistiri EFT, BC, 2N SI BD + circuite operationale cele mai uzuale cazuri fiind vechile a741) dar astazi datorita faptului ca nu am lucrat niciodata cu surse in comutatie sint nevoit sa cer sfatul unora mai experimentati ca mine ... problema se da in felul urmator pe scurt :
    Intr-un invertor 12v 220v cu etaj in punte H din cite am inteles cu IRF740 creat pentru 1000w (acesta fiind maxim deci numai pentru perioada scurta de timp ) daca ii leg in paralel cu alti Irf 740 din circuit debiteza o putere mai mare ?De asemenea as dori sa stiu daca curentul tranzitoriu are un rol pentru a modifica diodele de protectie pentru protejarea celor 4 MOS. Multumesc !

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Tranzistoarele MOS ex. (IRF-urile) , pot fii puse in paralel , deoarece NU intra in ambalare termica, asa cum este cazul bipolarelor .

  3. #3
    Data înscrierii
    28.10.2017
    Posturi
    2
    Multumesc frumos pentru promtitudine... Sa inteleg ca acele IRF au si dioda de protectie incorporata ? Unii spun ca ar avea ...altii ca nu (pe alte forumuri ). Din cunostintele mele stiu ca acesti Mos ar avea dioda incorporata dar nu sint sigur...

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    IRF740.gif Da . IRF 740 are dioda de recuperare , incorporata . Uite schema dataschet-ului IRF 740.751063.jpg Canal (N) , 400V , 10A , 0,48 Ohmi , 125W .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 03.11.2017 la 18:29.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro