Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Senzor de temperatura si umiditate exterior

  1. #1
    Data înscrierii
    28.09.2014
    Posturi
    8

    Senzor de temperatura si umiditate exterior

    Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca repara cineva senzor de exterior (temperatura si umiditate) de la o statie meteo cu ceas.
    Senzorul nu se alimenteaza. ............o zi buna!

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Asemenea senzori "sonde" de {umiditate si tenperatura},sunt capsulati, impotriva umiditatii si tenperaturilor extreme de +si -grade celsius.Sunt de fapt sonde reglate pe standuri de proba in laboratoare speciale. nu se repara,nu se umbla in ele, asta insemnind decalibrarea lor.Se schinba.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 23.10.2014 la 16:40.

  3. #3
    Data înscrierii
    28.09.2014
    Posturi
    8

    senzor temp.

    Poate m-am exprimat gresit, este o cutiuta de plastic in care este un circuit pe care se afla senzorii, alimentat de 2 baterii AAA 1,5 V iar acesta nu se alimenteaza.
    Pe mijloc are un led care ar trebui sa se aprinda la alimentare insa nu se intampla.
    Multumesc totusi pentru raspuns!20140928_220802.jpg

  4. #4
    Eu as vrea sa văd poze cu el desfacut.Cred ca se poate repara.

  5. #5
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Pe mijloc are un led care ar trebui sa se aprinda la alimentare insa nu se intampla.
    ledul se aprinde o data la 30 secunde atunci trimite semnal catre statia mama .cu toate informatiile ..posibil sa nu se mai imperecheze cu statia .vezi ca la ambele posibil sa ai un buton set trebuie apasat simultan ..
    fa niste poze cu fata la ambele ...

  6. #6
    Data înscrierii
    28.09.2014
    Posturi
    8
    Salut, se alimenteaza cu 2 baterii AAA 1.5V , insa nu primeste tensiune, ledul ar trebui sa clipeasca ; am apasat si reset dar nu are curent20140929_115351.jpg20140929_115322.jpg



    Salut, are reset numai pe circuitul cu senzorii de exterior, ledul insa nu clipeste deloc , nu primeste tensiune .......o zi buna!

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Acesta este modul de comanda electronic, ce se monteaza in (interior,NU se pune afara in ploaie in intenperii),datorita neprecizarii dumneavoastra,,eu m-am rerferit la senzorii propriuzisi termistorii,(sondele),de exterior,care sunt special construiti capsulati sa lucreze in conditii extreme de tenperatura si umiditate, la exterior.Exemplu ce-i pt."degivrari"iarna. -- In cazul de fata Senzorul propriuzis este ce-l negru de linga fotorezistenatâ , plasate in afara PCD-ului . se vad in una din poze .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 10.12.2020 la 18:44.

  8. #8
    Data înscrierii
    28.09.2014
    Posturi
    8
    Senzorul de interior este deja atasat printr-o mufa la ceas(si acesta este detasabil), dar cel din fotografie se monteaza afara , intradevar, este senzorul de temperatura si umiditate dar de exterior.

  9. #9
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Curata bine contactele unde vin bateriile ,posibil ruginit sau oxidate ..verifica cu un multimetru tesiunea care alimenteaza placa...trebuie sa ai 3V

  10. #10
    Data înscrierii
    28.09.2014
    Posturi
    8
    precizez ca este nou, l-am primit de la cineva, aparat de masura nu am si nu ma pricep la electronica.
    Initial ma uitam dupa cineva care se pricepe la electronica si dupa caz sa-mi spuna pretul reparatiei.......toate cele bune!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro