Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: ALLVIEW DRW-AL100 (Philips DVDR610,615,616)

  1. #1
    Data înscrierii
    13.12.2017
    Posturi
    1

    ALLVIEW DRW-AL100 (Philips DVDR610,615,616)

    Va salut,
    Detin de mai multi ani un dvd-recorder ALLVIEW DRW-ALL100 ce a functionat (utilizare f rara) fara probleme, fiind permanenta alimentat (nu are un intrerupator dedicat).
    La un moment dat l-am gasit, in priza fiind, cu afisajul blocat pe ora 12:00 si fara a reactiona la niciuna din comenzile (inclusiv cea de Standby/ON) de pe panoul frontal. De asemenea nu ia nici comenzile date prin telecomanda, insa icoana-martor corespunzatoare de pe afisaj palpaia cand apasam tastele, indicand ca aparatul receptiona emisia IR,fara sa execute ceva.

    L-am scos din priza si lasat un timp,in speranta ca ar fi ceva aleator,insa ulterior realimentarii afisajul (tip VFD - Vacuum Fluorescent Display) nu s-a mai aprins.

    Dupa ce am desfacut aparatul,am constatat ca interiorul este in fapt Philips, avand placile si schema corespunzatoare modelelor DVDR610,615,616 (service manualul pentru aceste modele se gasesc pe Internet, in format pdf).

    Am masurat tensiunile de pe placa de baza, ce contine si microcontrolerul (TMP87CM74AF) pt display, si par in regula (3,3/5/12/33/-27/-5), cu sau fara conectorii celorlalte placi.
    Am schimbat cuartul de 27khz si masurat tensiunile pe ambele cristale (si pe cel de 8Mhz),parand a fi in regula. Nu detin osciloscop...facand o verificare cu o sonda TTL pe cele doua oscilatoare ale microcontrolerului,ar parea ca am oscilatii. Insa pe pinul 19 al controlerului,unde ar trebui sa am vreo 4-5V,am 0V (aici ar trebui sa fie semnalul de 40khz ce comanda mai departe etajul ce produce tensiunea de alimentare a VFD).

    Am cunostinte de electronica,care a ramas la nivel de pasiune,ocazional reparand diversele casnice, pentru mine sau prieteni.
    Intrucat nu sunt familiarizat (incerc inca) cu modul de functionare a acestui gen de aparat,rog sprijin pentru a intelege cum opereaza,respectiv in ce ordine sunt activate diversele etaje dupa alimentare,in standby,on samd.
    Microcontrolerul mentionat este responsabil de gestionarea afisajului,a placii cu butoanele frontale si a senzorului IR. Este posibil ca acesta sa fie defect, desi l-am gasit cu afisajul functionand?...deci generatorul intern de 40khz functiona, la acel moment...nu inteleg de ce ulterior realimentarii nu a mai afisat nimic (de asemenea nicio comanda nu este luata)...este cumva comandat de pe placa digitala ce contine mircoprocesorul ce gestioneaza intregul aparat?...caci microcontrolerul functioneaza in mod SLAVE (cel putin asa se mentioneaza in catalog si manualul servis pt DVDR610,615,616)...de unde ar putea primi vreo comanda ce l-ar putea inhiba...este cumva defect?...ce verificari trebuie sa mai fac in privinta sa (pt a stabili daca e defect) sau a altor componente...

    Va multumesc anticipat pentru sprijin. Toate cele bune!

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Sugestie ; In acest caz protectia interna a aparatului si-a intrat in functie . - Descarca **dataschetu-l microprocesorului** ce gestioneaza intregul aparat , pentru a putea face masuratorile de tensiune pe el . - Daca acesta se supraincinge , este un alt semnal negativ. -- De asemenea este posibil ca microcontrolerul , responsabil cu gestionarea afisajului si *Comenzile* afisate pe acesta , sa fie blocat de microprocesor . -- Fara osciloscop este destul de dificil de determinare si diagnosticare a microprocesorului . -- Este parerea me-a . Poate vor sa sa se pronunte si alti colegi , cu alte pareri si idei .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 13.12.2017 la 20:43.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro