Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Nelamurire Volti si Amperi pentru incarcator

  1. #1
    Data înscrierii
    20.07.2018
    Posturi
    1

    Nelamurire Volti si Amperi pentru incarcator

    Bună ziua tuturor.
    Rog comunitatea să mă ajute cu câteva explicații referitoare la următoarea situație: am un aparat (aspirator geamuri Karcher WV) cu acumulatori, la care s-a stricat încărcătorul.
    Încărcătorul furnizează 5.5 V și 600 mA.
    Din păcate nu am găsit un încărcător echivalent.
    Până în clipa de față am doar un încărcător de 5.3 V și 650 mA.
    În cazul în care folosesc acest încărcător ce se poate întâmpla? Nu se va încărca deloc, se va încărca mai încet, se va strica acumulatorul, etc.
    Nu știu ce tip de acumulator este decât dacă desfac aparatul. Nu ar fi o problemă dacă va fi nevoie.
    Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Teoretic ar trebui sa incarce cu alimentatorul 5.3v in aspirator ai acumulatori lion .care incarcati au 4.2-4.25V
    Atentie doar la mufa sa aiba aceiasi polaritate fata de cel stricat (+ pe mijloc )

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    ---- Urmati sfaturile colegului Gabi40 , e corect ce spune . --- Puteti incarca cu acel incarcator de 5,3 Volti si 650 Miliamperi , nu se va intimpla nimic . Dar atentie la mufa mentionata , (+ pe mijloc) .

  4. #4
    Data înscrierii
    31.03.2014
    Posturi
    19
    Mai ai forumuri pentru a deschide acest subiect ?
    Ti sa dat raspunsuri peste tot , dar nu prea pricepi ce si cum .

    https://forum.softpedia.com/topic/11...#entry23246982

    https://www.elforum.info/topic/13322...ru-incarcator/

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    --- Inteleg ...... Omul vrea notiuni elementare de Fizica ce se -**invata**- in clasa a -V-a si a-VI-a elementara . ---- Tensiunea electrica --- Este diferenta de potential masurata intre doua puncte si este proportionala cu energia necesara deplasarii electronilor de la un pinct la celalalt al une-i sarcini electrice . --Unitatea de masura a tensiunii este (U) . ------ Curentul Electric--- Este o miscare ordonata , a purtatorilor de sarcini sub actiunea unu-i Cimp Electric . -- Unitatea de masura este (I) .-------------------------------------- Pe vremea me-a , asa ceva se invata prin Poiezii . --- De exemplu :: --- Definitia Curentrului electromotoare de Inductie , care suna ASA :: ----------- *** Eu Curentul ce-l indus , totdeauna m-am opus , cauzei ce m-a produs*** . ----- M-ai are cineva habar de ce inseamna aceste versuri in ziua de azi ??? --- S-au au auzit de asa ceva ??? ---- Insa --unii-- chiar fara aceste Notiuni Elementare , vor sa fie Savanti !!!!! ---- Eu le spun : NICIODATA . ---- Fara Carte si Studiu in orice domeniu de activitate , omul in general ramine Submediocru raminind in Subcultura Generala .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.07.2018 la 21:41.

  6. #6
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Notiuni elementare de Fizica se invata in scoala elementara nu la 39 ani .sunt destule tutoriale pe internet
    A deschis un subiect ,i sa explicat clar .mai departe sa se descurce singur este om matur .
    Este corecta observatia @virgil a deschis acelasi subiect pe mai multe forumuri probabil din plictiseala ,poate continua acolo

    https://www.google.ro/search?q=Nelam...hrome&ie=UTF-8

    Subiect inchis .

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro