Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Electronisti care ne fac tagma de ras

Data înscrierii
    08.08.2018
    Posturi
    4

Asa zisi ,,Electronisti" din Targoviste, care ne fac tagma de ras !

Sunt un cetatean din Targoviste ,si vreau a va expun o situatie care nu face cinste nici unei persoane care pretinde a fi electronist.Problema este ca aici sunt foarte putine ateliere de reparatii electronice.Unul dintre ele se afla langa magazinul ,,Megaimage" fost ,, Muntenia"spre liceul,,Ienachita Vacarescu",langa parcarea de la Magazinul ,,Geppeto",care are doi depanatori,unul foarte competent, pe celalalt,nu vi-l recomand .
    Atentie mare unde reparati electronicele defecte ,puteti avea surprize neplacute! Fara sa ma laud,am inceput cu electronica din clasa a 5 a ,pasiune mare,am continuat ca radioamator pana la terminarea liceului de elecrotehnica -electronica ,dupa care mi-am schimbat profilul,dar a ramas ca hobby. (Va poate confirma dl Director Babeu,care ma cunoaste bine.) In ultimul timp,datorita evolutiei tehnologiei semiconductoarelor,piesele sunt din ce in ce mai mici (circuite SMD),nu prea mai vad bine (chiar cu ochelarii de aproape) ,si din acest motiv apelez la prieteni sau la anumite firme care sa-mi repare ceva in caz ca se defecteaza.Astfel ,dupa ce am achizitionat de la FLANCO o baterie externa Rohs de 2200 miliamperi (prima de sus),si aceasta s-a defectat, acum 3 luni m-am dus la atelierul prezentat .Acolo sunt 2 incaperi cu cate un ,,meserias" in fiecare incapere.Unul din ei repara televizoare,din referintele prietenilor este foarte competent, m-am convins si eu , mi-a reparat un circuit foarte complicat, iar ca pret mi-a luat ceva modic cu toate ca muncise mai mult de o ora.Despre celalalt ,,meserias", care nu repara televizoare, ,,el stie cu ce se ocupa",nu pot spune acelasi lucru,nu va recomand sa apelati la dumnealui!!!Are circa 1,65m,60 kg,o figura comuna,poarta mustata.Nu stiu cum se numeste,deoarece nu poarta ecuson,nu mai vorbim de halat sau alt echipament de protectie.I-am aratat despre ce este vorba,(soket USB deslipit de pe placa),i-am lasat 10 RON,desi nu facea soketul mai mult de 2 RON, iar lipitura dura maxim 5 minute.S-a enervat foarte tare spunand ca de 10 RON a mancat covrigi de dimineata,il jignesc.I-am mai dat 10 RON,cu rugamintea sa -l termine in maxim 4 ore,deoarece imi trebuia neaparat.(Bateria costa 30RON)Cand m-am intors inca nu era gata,tocmai o incheia,l-am rugat sa-i faca proba,a refuzat,motivand ca vezi Doamne,nu am incredere in el.Ajungand acasa am constatat ca nu functioneaza in parametri,mi-am dat seama ca a pus gresit letconul si a distrus un tranzistor.M-am consolat cu ideea ca am vazut despre ce e vorba, nu am gasit tranzistorul respectiv,il folosesc ca lanterna,deoarece are si un LED foarte puternic.Nu m-am mai intors,mi-e sila de asemenea oameni,la banii pe care i-am dat, cu suma echivalenta mi-am luat urmatoarea baterie- cea neagra.Apoi studiind schema acesteia,am cumparat elementi si mi-am confectionat-o pe ultima,mult mai puternica,circa 4,8amperi.Deoarece mai aveam nevoie de inca una,am achizitionat a 4-a baterie de circa 10 amperi cea dreptunghiulara, de care sunt foarte multumit.Problema a intervenit astazi,cand cautand celalalt coleg serios, am dat de acesta cu bateria, care mi-a vorbit foarte urat,insinuand ca nu mi-a reparat el nici o baterie si ca-l prostesc in fata. I-am explicat ca acel coleg e martor,dar s-a enervat mai rau ,a inceput sa injure si chiar voia sa sara la bataie.Ganditi-va la 110 kg ale mele ,ceva sport de autoaparare la activ, ce ar fi iesit,daca ma coboram la nivelul lui.Norocul a fost ca aveam casca bluetooth la ureche am pus-o pe inregistrare,nu am auzit prea mult din ce debita,ma gandeam sa-l dau in judecata dar am aflat ca inregistrarile nu mai sunt valabile in justitie.Apoi m-am linistit,aducandu-mi aminte ca fiecare pasare pe limba ei piere,iar modul sau de comportare nu-i va aduce progresul,dimpotriva.V-am plictisit destul,dar vreau sa nu patiti ca mine,verificati aparatul dupa reparatie, dar mai important uitati-va la figura omului,spune totul.(Cu o saptamana inainte,intrand la colegul dumnealui ,domnul cu mustata se delecta in timpul programului cu o sticla de vin roze,impreuna cu un alt coleg de breasla.)Nu-mi plac chestiile astea care par a turnatorie, dar repet,aveti mare grija la cine reparati electronicele, cereti referinte, eventual la mai multe persoane.Multumesc pentru atentie,noapte linistita !
    Imagini atașate Imagini atașate
    Ultima modificare făcută de dandanes321; 12.08.2018 la 21:46.

Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.271
    --- In orice Livada , mai sunt si uscaturi ale **raului** , care incurca pe ceilalti si pe ce-i din jur .

Pădure fara uscaturi nu exista.
    Mirarea e cum nu da faliment dacă este adevărat.

Data înscrierii
    08.08.2018
    Posturi
    4
    Raspunsul e simplu,tupeul pe care -l are, si probabil colegul,care este un om deosebit din toate punctele de vedere ,inclusiv antialcoolic si saritor la problemele celor din jur. (Nu-mi imaginez ca vreun patron s-ar preta sa-l angajeze sa strice echipamentele cetatenilor.)

Data înscrierii
    08.08.2018
    Posturi
    4

Continuare la postarea despre asa zisul electronist din Targoviste

Intre timp am aflat ca ,,meseriasul" se numeste Marian cred ca nici el nu stie ce cauta in acest atelier - de asa zisa depanare radio-tv(din imagine vis a vis de Megaimage Targoviste-fosta Muntenia),care nici macar nu are un nume de firma ,revin tocmai pentru a nu repeta greseala mea de a apela la serviciile lui.In schimb,dupa cum se poate vedea,in geamul firmei a aparut semnul de incepator.(Marcat in celalta imagine).Poate a fost pus la ,,misto" de cel care lucreaza in incaperea cu acel semn,dar a reusit sa se autocaracterizeze.Problema e ca e incepator pe banii nostri, Oricum e bine ca e sincer si a luat nota probabil de prima mea postare.Pacat de colegul lui, din cealalta incapere, care ar trebui sa poarte semnul de expert, deoarece il merita ,este un meserias deosebit de bun,nu stiu cum accepta asemenea companie.Ca sa nu se creeze confuzie, specific faptul ca inceptorul de numeste Marian,un tip cu mustata, slabut,circa 1,60m, va sfatuiesc sa-l evitati,are si probleme de comportament si nu cunoaste nici valoarea leului romanesc,eu i-am platit 20 RON pentru un acumulator extern de telefon ce costa 30 RON,motivand ca de 10 RON a mancat covrigi de dimineata.I-am dat mai mult de mila, vazandu-l asa slab m-am gandit sa nu faca o criza de hipoglicemie si sa-l am pe constiinta😀.Vorbind la modul serios,partea mai grava e ca nici nu a reusit sa repare acumulatorul,desi ii cerusem sa-i faca proba a motivat ca nu are cablu,acasa am vazut ca nu incarca,oricum ma consolez cu ideea ca il folosesc ca lanterna,are un LED foarte puternic,asa ca de cate ori aprind lanterna ma gandesc la meseria lui.(Era o poanta cu cei de la o fabrica de armament care dupa ce sustrageau echipamente asa zis pentru asamblat masini de cusut,ieseau mitraliere. Asa si eu in loc de acumulator,a iesit lanterna,tot e ceva😁.Va urez o zi de miercuri minunata si sa va mearga toate echipamentele electronice !IMG_20180906_193247.jpg.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Locuri de munca Bursa Iasi