Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Panou radiant defect

  1. #1
    Data înscrierii
    19.09.2018
    Posturi
    3

    Panou radiant defect

    Ca electrician, m-a rugat un vecin să-i repar un panou radiant marca DRAGUS. NU știu nimic despre aceste panouri radiante, pe ce principiu funcționează, ce anume produce căldura, o fi pe bază de nichelină ? Problema cu panoul respectiv este că o treime din suprafața lui nu se încălzește. Mă puteți ajuta cu o schemă electrică, carte tehnică sau cu un sfat ? Vă mulțumesc anticipat. P:S. Atașez linkul cu panoul. https://www.magnetcenter.ro/panouri-...u-900-w-dragus
    Ultima modificare făcută de hofmann; 19.09.2018 la 20:26.

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    --- Panourile radiante in infrarosu , incalzesc elementele de natura ORGANICA ale une-i camere (spatiu) dar si Fiinte vii . --ACESTEA nu incazesc materiale FEROASE . ---Ca functionare are acela-si principiu cu ce-l al Radiatoarelor cu Nichelina , in schimb contin alte elemente speciale prin care se face Radiatia in Infrarosu , pe care o emit , i-ar materialele de natura organica , o asimileaza uniform . --- Deci aceste Panouri in Infrarosu NU incalzesc asa cum am spus materiale de natura FEROASA .----NU incalzesc orice . Si la drept vorbind din punct de vedere a-l sanatatii , nu stiu cit de benefica este aceasta RADIATIE ce loveste corpul uman printre multe alte RADIATII la care Omul este expus . E parerea me-a personala si nu acuz pe nimeni .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 26.10.2022 la 20:09.

  3. #3
    Data înscrierii
    19.09.2018
    Posturi
    3
    Mulțumesc !

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro