Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Amplificatoare pe tuburi realizarile mele

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Data înscrierii
    30.07.2018
    Posturi
    15

    Amplificatoare pe tuburi realizarile mele

    Subiectul amplificatoare si in particular cele pe tuburi m-a fascinat dintotdeauna ,si cand zic din dintotdeauna de peste 40 de ani , la varsta de 14 ani am construit primul amplificator functional cu tubul el84 pilotat de 6j1P ,ulterior un push-pull cu 2x EL84, practic o replica a unui head marshall dar sa revenim la zilele noastre cu ceva interesant .
    Recunosc faptul ca am mai cochetat si pe alte forumuri pe aceasta tema ,totusi m-am retras pentru simplul motiv ca erau prea agitate spiritele ,lumea o ia prea in serios , uita motivul pentru care s-au inscris pe un forum in general ,cu alte cuvinte dpmdv in loc sa socializeze si sa discute civilizat se ajungea la jigniri si alte manifestari asemanatoare ,orgolii si magarii de tot felul .
    Istoria evolutiei mele ( ca sa nu o mai lungesc ..) nu se opreste aici ,am crescut si mi-am cultivat pasiunea pt ampuri cu tuburi iar ..azi traiesc din asa ceva in o tara civilizata,ca sa intru direct in subiect am sa public zilele urmatoare ceva di realizarile mele si am sa incep cu un amp la care am folosit ca tuburi finale PL36 o lampa folosita si proiectata special pt TV alb negru de odinioara la blocul de linii /baleiaj orizontal dar care poate lucra foarte bine si in audio in anumite conditii.Ca atare postez schema pentru inceput si o vedere intrerna a modelului practic .
    Reamintesc faptul ca nu fac reclama si trimitere nicaieri ,nu ma intereseaza combinatii sau vanzari -cumparari de nimic ,multumesc .
    Orice comentariu la subiect e binevenit ,ce-i in afara sau consider ca atare nu dau curs !
    Vegas PL36 pentoda mod.jpg
    Ultima modificare făcută de Stejar; 21.10.2018 la 19:17.

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    --Super . -- Ce putere scoate pe canal ? Tuburile de regula au o fiabilitate foarte buna .

  3. #3
    Data înscrierii
    30.07.2018
    Posturi
    15
    Diferenta dintre un transistor si tub electronic e ca: si unu si altul au corp au spirit dar transistorul nu are suflet in schimb tubul are acel suflu vital se aude in boxa acel sssss glumesc si totusi .....
    Afinitatea pe care o am eu cu aceste dispozitive imi da impresia ca sunt vii , acea luminita a filamentului ,caldura si sunetul transmit imi da ( inca) emotii ...

  4. #4
    Data înscrierii
    30.07.2018
    Posturi
    15
    Puterea pe iesire e influientata foarte mult de impendanta primarului trafului sau Raa ,exemplu pt Raa=5k avem 35-40w pe canal in care primi 3w in clasa A ,in schimb pt Raa=10K avem 24 w din care primi 10w in clasaA .restul watilor vor fi in B ,oricum cu niste boxe cu spl mai mare de 88dB avem o dinamica foarte buna ,am sa revin cu alte detalii zilele urmatoare ,trafuri ,reglaje ,de asemeni am schema usor modificata versiunea cu PL36 legate triode ,cu sunet si mai de calitate in care ampul lucreaza doar in A si AB2 cu rezultate deosebite dat fiind simplitatea realizarii ...

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    --- Ineresant si impresionant .

  6. #6
    Data înscrierii
    30.07.2018
    Posturi
    15
    Si versiune conexiune trioda si detalii bobina traf iesire vegas mod trioda/pentoda
    ,AMP2X25W triode mod.jpg
    Bobina Vegas 26x40.2.jpg

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    --Excelent . --Interesanta metoda trioda-- pentoda , pe amplificator .--Ce sa mai intreb ? ---Zgomot de fond fara semnal ?
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 02.11.2018 la 18:59.

  8. #8
    Data înscrierii
    30.07.2018
    Posturi
    15
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    --Excelent . --Interesanta metoda trioda-- pentoda , pe amplificator .--Ce sa mai intreb ? ---Zgomot de fond fara semnal ?
    Daca e executat corect ,se pot pune castile la iesire !!deci perfect silentios .
    Am sa ofer si detalii traf alimentare zilele viitoare dar si alte detalii ,cablaj etc .

  9. #9
    Data înscrierii
    30.07.2018
    Posturi
    15
    Si datele trafului de alimentare si cel de iesire
    traf Final si alim cu pl36.jpg
    Si versiunea de ...2x100w
    Schema Vegas Forte 2x100w.jpg
    Bineinteles ca am proiectat cablaje ,sasiuri la toate aceste versiuni !!!
    Ultima modificare făcută de Stejar; 14.11.2018 la 10:54.

  10. #10
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    ---Stiam de mult ca . --- In fiabilitate , corectivitate , calitate si REZISTENTA , ----tuburile electronice , ***BAT la cur***--- Tranzistoarele si circuitele INTEGRATE . ---Si asta , NU o va spune numai eu , o spun si altii , Experti , cercetatori , inventatori si **Doxati in domeniu** .---Tot ---***LUCRUL CLASIC VERIFICAT INDELUNG***---- E mai bun .----MEbunia a dus la ----Minimalizare si nicro-minimalizare , datorita -----***COPIERII*** si **furtului de ---**matrice** de la unii la altii .-------INSA CALITATEA RAMINE LA ----- ***MATRICEA INVENTIEI***---- .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 25.11.2018 la 16:25.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro