Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: TV LCD LG model 32LC2R-ZJ

  1. #1
    Data înscrierii
    31.10.2012
    Posturi
    7

    TV LCD LG model 32LC2R-ZJ

    Buna ziua tuturor. Am primit la reparat TV-ul din titlu echipat cu urmatoarele:

    -sursa: 060111 Rev1.2 ( PCB 68709D0006B )
    -mainboard: PP61A/C ( LP61A/C ) ( PN61A, LN61A ) ( 68709M0348E ) ( 060417 L.H.Y )
    -t-con: V320B1-L01-C ( aici este defectul ).
    -panel: V320B1-L01 Rev. C4

    Descriere defect: TV-ul functioneaza cca. 10 - 15 min si apoi incepe sa palpaie imaginea insotita de niste distorsiuni pe imagine. Mai apar pe imagine niste pete, niste dungulite si niste sacadari ( in ritmul acelor palpaieli ). Defectul se incheie cu disparitia imaginii ( treptat ) si cu aparitia unor dungi verticale ( specific panelurilor cu defect ). Clientul a zis ca i-a disparut imaginea in totalitate ramanand numai lumina de fundal.

    Parametri afectati: la aparitia defectului, tensiunea de 13 volti de pe T-con furnizata de transformatorul de pe T-Con si redresata cu dioda DP4 ( vedeti in poza zona incercuita ) incepe sa faca figuri ( devine oscilanta ).

    Acum dupa cele spuse, orice idee este binevenita. In attach pun poza T-conului.

    Multumesc.
    Imagini atașate Imagini atașate

  2. #2
    Folosește spray de răcire că sa delimitezi defectul.

  3. #3
    Data înscrierii
    31.10.2012
    Posturi
    7
    Buna seara tuturor. Cred ca am gasit defectul. Dupa cum am specificat mai sus, parametri afectati: la aparitia defectului, tensiunea de 13 volti de pe T-con furnizata de transformatorul chooper de pe T-Con si redresata cu dioda DP4 incepe sa faca figuri ( devine oscilanta ).
    Cauza: PQ05RD21 de pe mainboard ( vedeti poza din attach cu zona incercuita ) se incinge. Aceasta face starile on si off pe t-con. Am procedat astfel: am montat ( de proba ) acest PQ05RD21 pe scheletul metalic al televizorului si defectul a disparut. Oricum, trebuie sa schimb acest PQ05RD21 deoarece mai are niste mici tentative de a face defectul, dar oricum, dupa montarea acestuia pe scheletul metalic, dupa cca. 1 ora si jumatate de functionare a reaparut defectul, dar oricum, nu mai face tot asa de nasol cum facea pana sa-i aplic aceasta procedura si totodata, cand era pus pe radiatorul original, nu functiona 10 minute si aparea defectul. Deci, repet: defectul a reaparut dupa o ora si jumatate, cu mici tentative. Oricum, o sa schimb acest PQ05RD21 si eventual o sa masor si filtrajele pe in si pe out.
    In attach pun poza mainboardului. In zona incercuita cu rosu se afla acest PQ05RD21.
    Ce parere aveti?
    Imagini atașate Imagini atașate
    Ultima modificare făcută de robeert; 25.10.2018 la 22:50.

  4. #4
    Data înscrierii
    31.10.2012
    Posturi
    7
    Buna ziua tuturor. Azi mi-a venit acest PQ05RD21. L-am montat pe rama metalica sa aibe racire mai buna. Are momentan 30 min. de functionare si vad ca este ok. Pe pinul 2, in momentul de fata tensiunea de 5 volti este ok. Il tin azi si maine in probe. Revin cu rezultatul.

  5. #5
    Data înscrierii
    31.10.2012
    Posturi
    7
    Buna seara tuturor. TV rezolvat. Pe sursa de alimentare sunt doi mosfeti care coboara tensiunea de 12 volti la 6 volti si apoi acest 6 volti se aplica la intrarea stabilizatorului PQ05RD21 si acum totul este in regula. Deci ideea este ca orice sursa din familia 1117, PQ05RD21, 78XX, etc., se spune ca cu cat caderea de tensiune intre IN si OUT este mai mica, cu atat lucreaza mai rece si cu cat caderea de tensiune intre IN si OUT este mai mare, cu atat se incinge mai tare. Multumesc domnului Dan Cod pentru o sugestie.

  6. #6
    Bine că s-a rezolvat.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro