Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Monitor Samsung LC27F390FH cu backlight bleeding

  1. #1
    Data înscrierii
    12.11.2018
    Posturi
    6

    Monitor Samsung LC27F390FH cu backlight bleeding

    Salutare ! Am un monitor Samsung LC27F390FH ce are backlight bleeding (pete albe pronunțate pe fundal negru sau culori închise) și încă nu am găsit persoană care să-mi spună cum se poate remedia această problemă. Am atașat și niște poze, pt. a se vedea defectul, aștept păreri și sper să fie cineva care să mă ajute...

    20181017_230246.jpg 20181017_230248.jpg 20181017_230250.jpg

  2. #2
    Ai leduri defecte in backlightul. Trebuie desfăcut displayul și schimbata partea de backlight.

  3. #3
    Data înscrierii
    12.11.2018
    Posturi
    6
    Este în garanție monitorul, l-am trimis la sevice-ul Depanero din București, mi-a schimbat display-ul, dar nu se vede nicio diferență... L-am retrimis înapoi, mi-au zis că nu mai au ce să îi facă, că e o manifestare normală, l-am retrimis a 3-a oară, spunându-le că nu a fost așa, cum să fie normală, dar degeaba, ei o susțin pe a lor Unde m-aș mai putea duce cu el ?

  4. #4
    Daca nu au ce face să îl schimbe daca este în garanție. Eu zic că nu au schimbat nimic in el.

  5. #5
    Data înscrierii
    12.11.2018
    Posturi
    6
    Exact asta mi se părea și mie normal, dar ei spun că nu este un defect, că este o manifestare normală al oricărui display LED și că nu este un motiv pt. a se schimba !!!

  6. #6
    Cum sa fie normal? Nici vorbă.

  7. #7
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat în original de Aris Vezi post
    Este în garanție monitorul, l-am trimis la sevice-ul Depanero din București, mi-a schimbat display-ul, dar nu se vede nicio diferență... L-am retrimis înapoi, mi-au zis că nu mai au ce să îi facă, că e o manifestare normală, l-am retrimis a 3-a oară, spunându-le că nu a fost așa, cum să fie normală, dar degeaba, ei o susțin pe a lor Unde m-aș mai putea duce cu el ?
    Au specificat in cert garantie ,schimbat display .???.ceva este neclar ,nu pot fi asa dobitoci sa nu observe neuniformizarea iluminarii display-ului
    Nu are treaba displayul cu acest defect discutam discutii ,cauza este clara. trebuia sa schimbe bara cu leduri .daca nu ma insel are doua benzi verticale stanga -dreapta

  8. #8
    Data înscrierii
    12.11.2018
    Posturi
    6
    Citat Postat în original de vali 52 Vezi post
    Au specificat in cert garantie ,schimbat display .???.ceva este neclar ,nu pot fi asa dobitoci sa nu observe neuniformizarea iluminarii display-ului
    Nu are treaba displayul cu acest defect discutam discutii ,cauza este clara. trebuia sa schimbe bara cu leduri .daca nu ma insel are doua benzi verticale stanga -dreapta
    Da, au specificat că au schimbat Display-ul, apoi l-am trimis imediat înapoi, menționând că nu este nicio diferență și mi-au spus că acele pete nu constituie un defect, ci este o manifestare normală ! L-am retrimis a 3-a oară și mi l-au trimis înapoi tot așa, menționând la fel că Samsung nu recunoaște acest backlight bleeding ca fiind un defect. Ieri am făcut o sesizare la Protecția consumatorului și acum aștept să văd desfășurarea evenimentelor...

  9. #9
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Eu am intilnit si remediat asemenea defectiune de iluminare ,Neuniforma a Displayului-i , cu iluminare doar pe colturi, atit la Laptop-uri , Monitoare si Tv-uri . Incerc sa fiu mai explicit pentru Aris Colegii , stiu despre ce este vorba . Acest Display este iluminat uniform , cu ajutorul a doua baghete care contine Leduri de la un cap la celalalt .Una in partea de sus a displayul-i si cealalta , in partea de Jos a displaiulu-i .Ledurile din componenta une-i baghete sunt alimentate , in mai multe serii s-au hai sa le numesc grupuri, in functie de tensiunea de alimentare a une-i serii de leduri , pe care o primeste din invertor .O asemenea defectiune am remediat-o cu succes, gasind oxidat ambele conectoare ale baghetelor cu leduri . Conectoare oxidate ambele exact pe circuitul ledurilor ce alimentau partial partea de misloc a baghete-i si Displaiului .Alta data am gasit leduri arse in diferite locuri de pe bagheta .fapt ce duce la Neiluminarea Uniforma a Displayulu-i .Iluminarea Neuniforma a displaiului , este un defect, asa cum a mentionat si supermoderatorul Dan cod .Acesti comercianti care se ascund sub denumirea une-i Marci, au incercat sa fofileze aceasta defectiune si problema , stiind ca un Display se demonteaza foarte greu , riscind chiar sa fie distrus la demontare s-au montare inlocuind bacheta cu leduri .I-ar un Display sa-l inlocui , costa cit 70% din pretul de vinzare al aparatului .Acestia mint, nu au schimbat Displaiul I-ar de regula acesti (tarabagisti) si (firme intermediare straine) , nu acorda Garantie efectiva pe durata in care ei s-au oferit , produselor comercializate in Romania .Am spus De regula .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 16.11.2018 la 18:28.

  10. #10
    Data înscrierii
    12.11.2018
    Posturi
    6
    Aha... eu nu știu ce să zic, ei așa zic că au schimbat display-ul, era sigilat tot când l-am primit, nu pot să îi acuz că nu l-au schimbat, dar dacă doar au pus folie de protecție înseamnă că e chiar bătaie de joc și mai ales în cazul unei firme de renume precum e Samsung, oricum, am făcut sesizare la protecția consumatorului și am mai sunat odată la Samsung să reclam acest defect și am primit răspuns că voi fi contactat de un tehnician de la ei, să vedem ce va urma...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro