Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Hyunday HSS-3169NA se blocheaza imaginea si sunet intrerupt

  1. #1
    Data înscrierii
    19.05.2019
    Posturi
    3

    Hyunday HSS-3169NA se blocheaza imaginea si sunet intrerupt

    Buna ziua,detin receptorul din titlu si de ceva vreme am acest defect de inghetare a imagini si a sunetului intrerupt.cand sunt legat la tv prin scart.Cand leg aparatul prin RCA se mai da imaginea si peste cap.Am verificat sursa de alimentare si toate tensiunile sun OK.Verificati toti condensatori din sura cu ESR-metru si valorile sunt bune.Am imprumutat un alt decoder la fel ca al meu si am verificat sistemul de antena ,Antena este OK.Ca sa fiu sigur am inversat sursele de alimentare intre aparate si sursa mea functioneaza pe aparatul imprumutat.Deci defectul se afla pe placa de baza dar nu vad nici un condensator electrolitic care sa fie cat de cat umflat.Datorita faptului ca decodorul este in chirie nu prea am curajul sa dezlipesc cei aproape 50 de condensatori pentru a-i verifica cu ESR-metrul.Ma poate ajuta cineva cu o schema ca sa am idee pe unde sa caut sau eventual daca ati mai intalnit acest defect cam care condensatori ar trebui verificati.Mentionez ca nu sunt in tara ca sa merg la un sediu DIGI pentru schimbarea aparatului.

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu gasesti schema electronica la asa ceva . Aparatele importate , nu sunt insotite si cu schema electronica desfasurata in manual service . Da-i o restartare . Opreste-l scoate-l din priza si pune-l din nou dupa circa 20 de minute si vezi ce face .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 20.05.2019 la 17:14.

  3. #3
    Data înscrierii
    19.05.2019
    Posturi
    3
    Am restartat am incercat un upgrade nu vrea .Problema e ca nu are defectul tot timpul,Functioneaza o ora doua si dupa acea apar intreruperile.Schimb canalul revin inapoi functioneaza cateva minute iar se intrerupe.E sigur vreun condensator care e pe duca dar nu am idee unde sa ma uit.

  4. #4
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Am inteles ce ai postat am gasit sute de decodoare cu defectiuni similare . .acest decodor nu se mai poate repara ,blocare procesor , singura varianta trimite decodorul in tara iar el va fi inlocuit cu alte modele Hd ,,, Kaon NA1000 HD, Kaon NA9240 HD etc ai noroc ca decodorul care il detii este in custodie iti inlocuieste decodorul fara alte comentarii
    Ps toate schemele sunt cu circ inchis destinate service .prin circulara din iunie 2018 nu se mai repara decodoarele SD se inlocuiesc automat
    Nu te mai axa pe cond nu ai traba cu ele .
    Ultima modificare făcută de vali 52; 20.05.2019 la 18:15.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro