Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: LCD Samsung_lipsă semnal tv, restul este ok.

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Data înscrierii
    10.04.2012
    Posturi
    15

    LCD Samsung_lipsă semnal tv, restul este ok.

    Salut,
    Am o problemă cu un tv Samsung model UE22D5003BW. Funcționează corect mai puțin pe TV unde afișează ”lipsă semnal”. Am constatat că la selector nu este tensiune. Am verificat împrejur(neavând schema) și am vazut două stabilizatoare de tensiune respectiv IC 701-78M09 și IC 702 -7805AF. iN ic 701 intră 12v și normal ar trebui sa iasă 9v (78M09) dar iese doar dacă desfac pinul de iesire de pe placă. Când îl cuplez la loc tensiunea scade la 1,2v.De la aceasta iesire (9v) tensiunea pleacă la intrarea IC 702 care ar trebui sa scoată 5v (7805) dar neavând de unde, nu scoate decat 0,7-0,8V și cred ca asta este tensiunea de alimentare a selectorului sau de aici pleacă tensiunea și spre selector, care neavând alimentare nu functionează. Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns, schemă, sfat etc. Orice sugestie este binevenită.
    Mulțumesc.
    Încă o nedumerire: la mufa de antenă a selectorului trebuie sa fie doar 1,3 ohmi? Atâta măsoară la mufa antenei.
    Ultima modificare făcută de Calin; 03.07.2019 la 12:09.

  2. #2
    Ori ai scurt pe ieșirea 7809 sau e defect. Schimba-l după ce verifici sa nu fie scurt .

  3. #3
    Data înscrierii
    10.04.2012
    Posturi
    15
    L-am schimbat si face la fel. Cand iesirea nu e cuplata, are 9v, cand cuplez iesirea pe placa, scade la 1,2v. Si intreb inca o data: intrarea de antena din selector masoara bine 1,3 ohmi?
    Ultima modificare făcută de Calin; 03.07.2019 la 14:18.

  4. #4
    Asta înseamnă că ai scurt după el.Trebuie găsit ce anume.

  5. #5
    Data înscrierii
    10.04.2012
    Posturi
    15
    Buna ziua,
    revin cu problema de acum doua luni dar...
    Am facut rost de placa de baza cu totul ( de la un tv dezmembrat) dar si aceasta are o problema. Se aude vorbind in difuzoare dar imagine nu am. Cand alimentez tv, apare alb dupa care se schimba in negru, rosu, verde, albastru iar apoi se repeta si o tine tot asa. Aveti idee despre ce este vorba?
    Multumesc.

  6. #6
    Poate fi un burning mode.
    Poate din service se poate face.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro