Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Sursa de 12-16v

  1. #11
    Data înscrierii
    05.12.2011
    Posturi
    13
    Eu am masurat transformatorul scos de mine dintr-un cuptor cu microunde si tensiunea la infasurarea secundara ii de 30v si puterea ii de 1300w


    _____________________________________________
    Imi poti recomanda o schema?.....am gasit si eu pe un site cateva scheme de surse http://users.belgacom.net/hamradio/s...pply_on6mu.htm

  2. #12
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de Ciprian Vezi post
    Eu am masurat transformatorul scos de mine dintr-un cuptor cu microunde si tensiunea la infasurarea secundara ii de 30v si puterea ii de 1300w
    Acest transformator nu este bun ,cauta un transformator de la un Redresor auto iar o punte si un condensator se gasesc usor .....
    Sa spunem ca ai rezolvat cu alimentarea dar Difuzoare a... deoarece iti trebuie si niste difuzoare adevarate de calitate

    Citat Postat în original de Ciprian
    Imi poti recomanda o schema?.....am gasit si eu pe un site cateva scheme de surse http://users.belgacom.net/hamradio/s...pply_on6mu.htm
    Pentru statie nu ai nevoie de o sursa sofisticata .ai nevoie de un transf o punte redresoare si un filtraj bun ...doar atat ...

  3. #13
    Data înscrierii
    05.12.2011
    Posturi
    13
    eu am un redresor auto dar nu stiu dc nu primesc curent la iesiri.imi poti face o schema sau ceva cum sa fac puntea si cum vin legate? ca asta chiar nu am idee

  4. #14
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de Ciprian Vezi post
    eu am un redresor auto dar nu stiu dc nu primesc curent la iesiri.imi poti face o schema sau ceva cum sa fac puntea si cum vin legate? ca asta chiar nu am idee
    Depinde ce redresor ai trebuie unul cu transf mai mare in rest este floare la ureche ...
    Daca Dan este aici poate sa iti mai dea el sfaturi poate are si alte idei

  5. #15
    La redresor trebuie neaparat sa pui cond de filtraj ca altfel scoti fum din amplif(vreo 4700uF-10000uF).Si dupa ce pui condensator de filtraj masoara ce tensiune scoata s-ar putea sa trebuiasca sa mai scoti din spirele din secundar ale trafului.

  6. #16
    Data înscrierii
    05.12.2011
    Posturi
    13
    Am masurat iesirile din transformator si la una am 18v si la una 35v.Imi poti da o idee din ce pot lua piese pt puntea redresoare?

    Crezi ca ar fi bune 4 diode 4A05?pt punte?
    Ultima modificare făcută de Ciprian; 21.12.2011 la 23:30.

  7. #17
    4A05 inseamna 4A50V poti sa iti dai seama singur daca merge sau nu.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro