Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Constructie tester IR pentru telecomenzi

  1. #1
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766

    Constructie tester IR pentru telecomenzi

    In lipsa semnalelor IR , iesirea receptorului sta la un nivel ridicat , tranzistorul fiind blocat . La aparitia unui semnal IR , iesirea receptorului basculeaza periodic la nivel mic si deschide tranzitorul PNP . LED-ul va lumina iar in buzzer se vor auzi tonuri sacadate . Cu timpul , veti reusi sa recunoasteti usor sunetul diferitelor telecomenzi .
    Difuzorul miniatura , dinamic (casca , zeci de ohmi impedanta) poate fi inlocuit cu o membrana piezo .
    Nu este necesar intrerupator de alimentare (punctul de lucru trebuie sa fie dotat cu un intrerupator general !) . Montajul este foarte simplu si daca toate componentele sunt verificate , functioneaza din prima .

    Led-ul sa fie de 1.5v iar in locul difuzorului am pus un piezo de pe o placa de baza de la un calculator



    http://www.datasheetcatalog.org/data.../301092_DS.pdf

    Sau puteti construi un Tester care este alimentat direct de la retea ,principiul de functionare fiind acelasi ..

    Aceste scheme au fost preluate de pe Google

    Daca vi se pare greu se construit puteti achizitiona unul original mai complex dar si ceva mai scump
    Imagini atașate Imagini atașate

  2. #2
    Data înscrierii
    20.08.2012
    Posturi
    32
    inca un mod de a verifica functionarea unei telecomenzi ar fi cu fotocamera unui telefon sau cu un radio in banda AM in frecventa cea mai joasa ( se vor auzi niste sunete care se repeta tip bip-bip-bip )

  3. #3
    Singurul tester care intr-adevar spune daca functionarea unei telecomenzi este ok sau nu este testerul Qunda.Restul sunt frectii la picior de lemn.Multe telecomenzi emit dar nu emit ce trebuie ori acolo nu ajuta nici schemele postate nici camera telefonului.Nu de mult pe piata erau telecomenzi NP51 care emiteau dar prost.Eu am cumparat un tester qunda ca si cel din poza care este ieftin si si-l permite oricione dar am mai luat si un Qunda HYC38 care a fost de peste 10 ori mai scump ca si cel din poza.

  4. #4
    Data înscrierii
    15.02.2012
    Posturi
    155
    se poate io schema alui qunda?

  5. #5
    O sa incerc in limita timpului sa le desfac sa vad daca este posibil

  6. #6
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Sincer parerea mea achizitionarea unor testere scumpe este un moft al celor care au bani .aproximativ 90% din telecomenzi vin cu defectiuni clasice ...cum ar fi contact baterii (scurgere baterii de proasta calitate ...contact imperf led ..intrarea unor lichide in telecomanda ,,,uzarea pastilelor si inlocuirea lor ..alte defectiuni minore
    Telecomenzile ce prezinta defectiuni majore le trimit sa le repare cei cu aparatura scumpa ...cati poti lua ptr repararea unei telecomenzi care costa intre 15-25 ron
    Eu personal am lucrat in laborator cu fel de fel de testere care mai de care mai scumpe .dar am si construit div scheme schema prezentat de comfel spre surprinderea mea in 15 min am insailato mai mult timp mi-a luat sa caut piesele ..am fost f surprins sa vad ca functioneaza impecabil .am facut si unele teste cu ea ,, receptioneaza la aprox 10metri .m-a dezamagit JMY-2005 (o porcarie chinezeasca )
    acum am luat cu 17 ron un tester IR de buzunar ( IR-900 0810 )..cat ma folosesc de ea este suficient


  7. #7
    Nu pentru a repara telecomenzi e bun testerul ci pentru ca atunci cand repari aparatul care nu functioneaza din telecomanda.Cati si-au batut capul aiurea cand telecomanda emitea dar aiurea.In fine eu sunt omul care cred ca merita investit in scule si aparatura.

  8. #8
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Ca profesionist iti permiti dar la nivel de amator dupa mine nu

  9. #9
    Da si asta este o treaba.

  10. #10
    Data înscrierii
    14.03.2013
    Posturi
    23
    o alta modalitate de a face un tester pentru telecomenzi ieftn, il am personal contruit, se leaga fie un led care emite de la o telecomanda, fie receptorul din tv inseriat cu un condensator electrolitic de 1-5uf -la intrarea unui amplificator audio si se aude in difuzoate cand telecomanda functioneaza, am acest dispozitiv construit de 5 ani si ptr uz casnic de o nevoie e indicat

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro