Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 15 din 15

Subiect: Constructie tester IR pentru telecomenzi

  1. #11
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de tv_center Vezi post
    o alta modalitate de a face un tester pentru telecomenzi ieftn, il am personal contruit, se leaga fie un led care emite de la o telecomanda, fie receptorul din tv inseriat cu un condensator electrolitic de 1-5uf -la intrarea unui amplificator audio si se aude in difuzoate cand telecomanda functioneaza, am acest dispozitiv construit de 5 ani si ptr uz casnic de o nevoie e indicat

    Fa o schema si posteazo aici sa o vada si altii...

  2. #12
    Nu ajuta la nimic.Un tester qunda din cel mic e vreo 20 de lei.Cine nu are atatia bani si vrea sa probeze telecomenzi mai bine schimba meseria.Poate suna dur dar asta este parerea mea.Adica unii investim bani la greu si altii nici 20 de lei.da-o incolo de treaba.

  3. #13
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Corect ...

  4. #14
    Am si eu cateodata dreptate nu?

  5. #15
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Ce spune dan cod este perfect adevarat ,in depanare daca nu ai cam toate sculele ,mai bine te lasi de meserie ,in ce priveste discutia referitoare la ce fel de tester ar fi mai indicat ,in verificare telecomenzi, iarasi trebuie sa fiu de acord cu ce spune dan cod cel mai indicat este testerul qunda,, celelante metode de verificare ,camera foto telefon etc,etc...nu sunt destul de sigure,eu pina am luat tester qunda verificam cu camera de la telefon si am patit ca a venit clientul cu telecomanda inapoi,si ce credeti l-am pus de a adus si tv-ul ,si ial la verificat degeaba si cind l-am probat cu o alta telecomanda identica ,tv-ul mergea perfect, deci telecomanda verificata de mine cu camera telefonului era defecta chiar daca ea licurea si de atunci m -am lecuit si mi-am luat tester deci concluzia ...in electronica trebuie sa avem cam toate sculele chiar daca este un banal tester ,si acest lucru este valabil si pentru electronistii amatori,daca vor sa aiba rezultate bune trebuie sa cheltuiasca ceva bani pe scule ,pasiunia costa ....

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro