Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Problema Amplituner AKAI AS005RA-750

  1. #1
    Data înscrierii
    04.02.2012
    Posturi
    1

    Problema Amplituner AKAI AS005RA-750

    Salut, sunt nou pe forum si ma alatur si eu cu o nelamurire.
    am o statie CHINA akai model as005RA 750 cu specificatiile producatorului cica 2x 100 W frontal pe 4-8 ohmi (partea frontala ma intereseaza mai mult ca nu am decat 2 boxe), acum eu am cumparat separat 2 boxe FISHER (made Danemarca) cu specificatiile 150/250 w, 44hz-22KHz 4-8 ohmi,(2 dif de bas, unul medie si altu inalta/ boxa) , problema este ca dupa 50% din volumul statiei boxele intra in distorsiuni. poate fi impedanta prea mare? ma gandeam sa le leg dif in paralel astfel rezultant 4 ohmi, dar ce fac cu mediile si inaltele? astea raman tot pe 8. in interiorul cutiei este si un filtru pt cele 4 dif. astept intrebarile voastre, pt detali mai multe si tot odata un raspuns pt rezolvarea problemei. .sau boxele sunt prea mari pt chinezaria asta?

    Multumesc

    ok. mersi mult comfel. eu intre timp am modificat una din boxe, la cele doua dif de bas. ele erau legate in paralel pe filtru de bas, si acum le-am legat in serie. diferenta este de bas din cate aude urechea mea. boxa cu dif legate in paralel are mai mult bas decat cea legata in serie.

    am uitat sa precizez ca difuzoarele sunt Dantax si sunt de 8 ohmi.
    Ultima modificare făcută de ovidiu87; 04.02.2012 la 13:32.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Distorsiunile apar din cauza neadaptarii impedantei difuzoarelor cu Amplitunerul
    Uitate aici http://www.google.ro/#hl=ro&cp=24&gs...iw=862&bih=728
    Sau aici
    http://silstar.ro/akai-as005ra750-p-7699.html
    Cand o sa intre meseriasii acestui Forum iti vor explica mai multe

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro