Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Hyunday HSS5160 se blocheaza

  1. #1
    cocojumbo12001 Guest

    Hyunday HSS5160 se blocheaza

    Am 2 cutii DigiTv Hyunday HSS5160 conectate la aceiasi antena satelit. Una merge OK, iar cealalta se blocheaza zilnic (practic imaginea se blocheaza, sunetul nu mai merge si butoanele nu mai functioneaza). Singura solutie deocamdata e sa scot cutia din priza si sa o bag la loc. Apoi cutia isi revine. EPG nu merge niciodata. Am incercat sa upgadez softul, s-a upgradat dar tot asa face.
    Are cineva idee ce as putea face sa o repar. Nu sunt in tara ca sa o pot trimite la service ( cutia e noua - are 2 luni si face asa de cand am pus-o in functiune).

    Multumesc.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Si acum sa trecem la problema :cum ai legat cele doua Decodoare la aceiasi antena ....???? COMUTATOR DISEQC sau LNB TWIN OFFSET
    In functie de raspuns iti spun urmatorii pasi

  3. #3
    cocojumbo12001 Guest
    LNB twin offset.

    Multumesc.

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ai inversat receptoarele intre ele ....daca nu inverseazale si vezi daca cel care il banuiesti defect vede bine atunci trebuie schimbat LNB-ul sau cablul coaxial care vine la acel receptor este rau

    ps;daca vrei sa vezi ce am postat schimba pagina si revino inapoi daca stai pe pagina si astepti raspuns nu o sa vezi postarea mea

  5. #5
    cocojumbo12001 Guest
    Am inversat cutiile si tot se blocheaza.

  6. #6
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    In acest caz se blocheaza procesorul
    Apoi cutia isi revine. EPG nu merge niciodata
    Nu a fost corect instalat programul initial sorry dar trebuie sa il trimiti in tara .in acest caz nu mai depinde de sfaturi ...

  7. #7
    cocojumbo12001 Guest
    Multumesc pt ajutor.

  8. #8
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Acum mi-a venit o ideie schimba blocul alimentarea intre ele ,,,ca sa elimini si ultima suspiciune

  9. #9
    Salut !

    Eu am intlanit in multe aparate acest defect, problema e ca pe placa de baza( placa mare unde e procesorul) sunt o derie de condensatori cu un + pe ele, o parte din acele condensatoare sunt putin rotunjite, trebuie sa te uit cu atendtie daca ai condensatori cu capul rotund, ininte de averifica, incerca sa legi aparatul la TV pri cablu RCA, daca nu stii care e acela cablu, caute pe Google la Imagini Cablu RCA
    si oa s il vezi, daca ai pe cablu RCA incerca cu un scart, daca nu face la fel, ca si prima data, insemna ca sunt condensatori de care iti ziceam mai devreme, uitate cu catentie, condensatori cu + sunt pe langa suportul cartelei si pe langa tuner ! Cam asta am gasit eu in asemenea situatii !
    Nu e greu a face ceva, e greu a gândi !

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro