Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Ajutor potentiometru

  1. #1
    Data înscrierii
    18.02.2012
    Posturi
    4

    Ajutor potentiometru

    Am hotarat sa schimb potentiometrele de la boxele active,am desfacut respectiva placa pe care sunt potentiometrele lipite si am gasit: la Volum- potentiometru A5K, Corectii(joase,medii,inalte) B50K, iar la Gain Y5K. Poate cineva sa-mi spuna cineva unde gasesc potentiometrul pentru Gain Y5K,sau compatibil?Aceste potentiometre au marca Alpha,iar pe site-ul lor nu am gasit nimic notat cu Y5K. Va multumesc.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ce model de potentiometre sunt ,prin rotire in jurul axului sau glisante ....
    am cautat pe net dar nu am gasit acest model ..ce cod mai are pe potentiometru
    Cauta aici modelul http://www.sonelec-musique.com/elect...ntiometre.html dupa aia iti pot spune cu ce sa il inlocuiesti
    Care din modele este ;

  3. #3
    Data înscrierii
    18.02.2012
    Posturi
    4
    asa arata potentiometrul Potentiometre_4807421_1276757388.jpg

  4. #4
    Data înscrierii
    18.02.2012
    Posturi
    4
    pe spatele potentiometrului este scris 6H3

  5. #5
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Este perfect cauta un potentiometru de 5 kΩ liniar .de ce doresti sa le inlocuiesti ...????

  6. #6
    Data înscrierii
    18.02.2012
    Posturi
    4
    Multumesc mult pentru raspuns.Vreau sa le schimb deoarece cele de la volum faceau probleme undeva la trei sferturi din cursa unde volumul in difuzoare este mare si risc sa prajesc inaltele.


    PS daca vrei sa vezi ce am postat intra pe forum sus stanga si apoi revino (Edit: comfel)

  7. #7
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Daca caraie le poti unge : exista spray-uri speciale

    Acesta este un spray pentru curatat potentiometrele ... Se gaseste aici




    Un potentiometru se poate curati in urmatorul mod cu aparatul (statia ) decuplata din priza, se injecteaza spray in potentiometru dupa aia se roteste potentiometru in jurul axei sale de mai multe ori sa se poata curata bine in interior

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro