In noaptea de sambata spre duminica, pugilistul roman Lucian Bute isi pune la bataie pentru a zecea oara centura de campion mondial IBF, iar de data aceasta chiar acasa la adversaul sau, britanicul Carl Froch. Meciul, care va avea loc la Capital FM Arena din Nottingham, Marea Britanie, va fi transmis in direct la The Money Channel, incepand cu ora 02:00.



Marele eveniment, atat de mediatizat pana in prezent, va fi precedat de o gala care va incepe la ora 21:00 pe The Money Channel, lupta dintre Lucian Bute si Carl Froch putand fi urmarita de la ora 02:00.
Boxerul roman si antrenorul sau, Stephan Larouche, sunt constienti ca va fi o lupta foarte grea, care ar putea dura si 12 runde. Partida conteaza pentru centura Mondiala IBF la categoria supermijlocie. Rudel Obreja, presedinte FR de Box, este de parere ca Lucian Bute il va face KO pe Carl Froch in repriza a noua sau a zecea.
Meciul din noaptea de sambata spre duminica este si cel mai important din cariera romanului Lucian Bute, acuzat de multe ori de rivalii sai ca isi alegea advresari slab cotati si lupta doar in Canada. In afara de trei meciuri in care s-a confruntat cu boxeri in SUA, Bute si-a infruntat adversarii numai pe teren propriu, fie in Romania, fie in Canada.
Cu ocazia acestei lupte, Lucian Bute ar urma sa primeasca o bursa de aproximativ 2 milioane de dolari, suma din care 40% va lua drumul taxelor si impozitelor.
Lucian Bute are 30 de victorii la profesionisti, din care 24 prin KO si nicio infrangere. Adversarul sau, Carl Froch, are tot 30 de meciuri disputate, dintre care 28 de victorii si 2 infrangeri.
Viitorul challenger obligatoriu pentru centura detinuta de Lucian Bute a fost stabilit de IBF. Daca boxerul roman il va invinge Carl Froch, atunci va lupta cu castigatorul meciului dintre canadianul Adonis Stevenson si sud-africanul Thomas Oosthuizen. Lui Andre Ward i s-a retras centura WBC.
„Este momentul sa demonstrez ca ma pot bate in strainatate, chiar pe terenul adversarului meu. Vreau sa fiu recunoscut drept cel mai bun, nu doar la Montreal, ci peste tot in lume. Visul meu este sa intru in Pantheonul boxului, este provocarea mea. Si pentru a reusi acest lucru, trebuie sa-l inving pe Froch la el acasa, in fata suporterilor sai. Va fi o victorie de 10 ori mai importanta decat una obtinuta la Montreal”, a spus Lucian Bute, citat de Agerpres.
Felix Paun, primul antrenor al lui Lucian Bute: „Ma astept la un meci echilibrat“
“Este cea mai importanta lupta de pana acum a lui Lucian, si ma astept la un meci foarte echilibrat. Si asta pentru ca Froch este un fost campion mondial, dar si pentru ca Lucian va boxa, in premiera, pe terenul adversarului. Vad un meci de 12 reprize, iar din punctul meu de vedere, Lucian are prima sansa, este campionul mondial en-titre, are o tehnica deosebita, are o viteza foarte buna, a acumulat multa experienta. Avantajele lui Froch sunt ca se bate acasa, este foarte rezistent, isi pastreaza loviturile pentru finalul meciului, a castigat foarte multe partide prin KO in finalul lor. Froch este un pugilist de mare clasa”, a spus Paun, citat de Mediafax.


SURSA